Burze nad Polską. 12 sierpnia. Aktualizacja na godzinę 14:50

Całkiem nie dawno na telefon przyszło mi powiadomienie od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS informował o możliwych nawałnicach dziś wieczorem i w nocy. Wszystko to się zgadza. SMS wysłany został jak najbardziej słusznie.

Pomimo, że wciąż piszemy, że groźne bure pojawią się dziś nad krajem wieczorem i w nocy, to w obowiązku czujemy się powiadomić, że na wschód od Mielca, na Podkarpaciu do czynienia mamy z pierwszą w dniu dzisiejszym komórką burzową. Burza ta jest dość aktywna elektrycznie i bardzo powoli przesuwa się na północny-wschód.

Odnosimy wrażenie, że w środkowych partiach troposfery mamy obecnie niedosyty wilgoci, stąd burze nie mając dodatkowego wspomagania w postaci bliskości frontu,czy wyraźnej zbieżności wiatru jeszcze nie rosną w siłę tak, na co wskazywałyby warunki przy ziemi.

Z każdą godziną sytuacja, na skutek powstania zafalowania będzie się zmieniała. Do bardzo wysokich wartości CAPE jakie obecnie panują na zagrożonym burzami obszarze dojdzie duże wspomaganie konwekcji. Śledźcie nasze powiadomienia i uważajcie dziś na siebie.