Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nad Polską. Piątek 08.07. Zobacz gdzie leje deszcz i gdzie jest burza

Burze nad Polską. Stan na godzinę16:30

Zgodnie z poranną prognozą konwekcyjną nad Polską występują dziś burze. We wpisie sprawdzimy aktualny stan pogody w kraju na godzinę 16:30. Poniżej skan radarowy z serwisu Awiacja IMGW. Widać na nim gdzie obecnie znajdują się najbardziej aktywne ośrodki burzowe w kraju.

Burze nad Polską. Stan na godzinę 16:30

Burze dziś nad Polską. Stan na godzinę 16:30

Zgodnie z porannymi prognozami najaktywniejsze burze występują obecnie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Ośrodki konwekcyjne wypiętrzyły się w pasie od Małopolski, przez centrum i Lubelskie, po Podlasie. Z chmur kłębiastych lokalnie pada intensywny deszcz. Wodność atmosfery nie jest dziś szczególnie duża (PW do 30 mm), jednak burze niosą dziś ze sobą intensywne opady deszczu, które lokalnie prowadzić mogą do zalań i podtopień. Wyładowania atmosferyczne występują obecnie w rejonie Krakowa, czy Sandomierza. Nie są to burze bardzo aktywne elektrycznie, lecz generują kilka wyładowań na minutę. Bardziej aktywne komórki występują obecnie na zachodzie Lubelskiego, południu Mazowsza. Burza powstała jakiś czas temu nad Warszawą jednak kierując się na wschód straciła na swej aktywności elektryczniej.

Burze nad Polską. Wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć blitzortung

Powyżej mapa wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć detekcji wyładowań Blitzortung.org. Widać, że najaktywniejsze obecnie burze znajdują się na północnym wschodzie Mazowsza i na Podlasiu. Dużo wyładowań atmosferycznych pada obecnie w pasie od Wyszkowa po Augustów. Aktywna elektryczne burza znajduje się również na zachód i północ od Białegostoku.

Burze w kolejnych godzinach będą traciły na aktywności

Późne popołudnie i wieczór mogą przynieść kolejne wyładowania atmosferyczne we wschodniej połowie kraju. Jak widać dzisiejsze burze nie są zbyt aktywne elektrycznie, jednak tak jak wspomniałem przynoszą intensywne opady deszczu, lokalnie prawdopodobnie również gradu. Nad wschodnią połową kraju znajduje się obecnie front okluzji. To on jest katalizatorem do rozwoju dzisiejszych, niezbyt intensywnych zjawisk burzowych.

Zjawiska konwekcyjne możliwe również w nocy nad Polską

Powyżej mapa ostrzeżeń przed zjawiskami konwekcyjnymi na godziny wieczorne i nocne wydana przez synoptyków IMGW. Widać, że burze pojawiać mogą się również nocą w Polsce wschodniej i południowo wschodniej. W większości przypadków ośrodki konwekcyjne generowały będą przede wszystkim intensywne opady deszczu. Jednak wyładowania atmosferyczne również będą lokalnie się pojawiać. Nie będą to jednak burze silne, choć pamiętajmy, że każde wyładowanie atmosferyczne niesie ze sobą śmiertelne zagrożenie. Uważajmy więc na pogodę również w kolejnych godzinach.

Podobny rodzaj pogody w sobotę 9 lipca

NA podobną pogodę nastawić musimy się jutro. Sobota przyniesie kolejne fronty atmosferyczne nad Polską. Nad krajem zalega polarnomorska, dość wilgotna, lecz chłodna masa powietrza. W związku z tym chmury kłębiaste będą powstawały nad krajem. Jednak podobnie jak dziś nie będą to burze silne. Sobota przyniesie również lekkie ochłodzenie. W większości regionów kraju słupki rtęci w sobotę pokażą w okolicach 20 stopni. Chłodniej tylko nad morzem i w górach, gdzie będzie poniżej 20 kresek. Zobacz również prognozę długoterminową na cały sierpień 2022. Przyszły miesiąc prawdopodobnie przyniesie groźną pogodę w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk