Zgodnie z prognozami burzowymi nad Polską powstają burze. Burze powstają w bardzo korzystnych warunkach termicznych (wysokie wartości CAPE) oraz słabych warunkach kinematycznych. Słabo również wyglądają procesy wspomagające konwekcję. Stąd rozwój burz jest bardzo rozproszony, a same komórki burzowe są bardzo krótkotrwałe i niezbyt intensywne.

Wyjątkiem jest tutaj silniejsza burza, która przemieszcza się obecnie przez Podkarpacie. Burza ta powstała w Bieszczadach, a obecnie przechodzi centralnie nad Jasłem. Burza z pewnością generuje opady nawalnego deszczu, być może również pada z niej grad. Burza ta przesuwa się na północny-zachód.

Komórki burzowe rozwijają się również na Poldasiu i wschodzie Mazowsza. Grzmi obecnie w okolicach Ostrołęki. Burzę obserwujemy również niedaleko Jedwabnego. Kolejna burza wkrocz niebawem do Polski na wysokości Sokółki.

Dzisiejszy dzień obfitował będzie w izolowane komórki burzowe tworzące się wewnątrz masy. W kolejnych godzinach burzowo nadal będzie na wschodzie, w centrum i w południowych dzielnicach kraju.

Michał Kołodziejczyk

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.