Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nagle pojawią się w Polsce. Gwałtowna zmiana pogody stanie się faktem

burze nad Polską, potem śnieg

Burze pojawią się nagle w Polsce. Gwałtowna zmiana pogoda czeka nas na święta. Większe ocieplenie, ale także możliwość wystąpienia zjawisk burzowych.

Zaczyna od wschodu, południowego wschodu płynąć coraz cieplejsze powietrze z rejonu Morza Czarnego. Już dziś widać to po notowanych wartościach na stacjach synoptycznych IMGW-PIB. W Mikołajkach zmierzone zostało 16°C. Utrzymuje się dość nietypowy podział na chłodniejsze południe i cieplejszą północ. Najwyższe wartości notowane są na polskim biegunie zimna. Najchłodniejszą stacją poza górami jest stacje synoptyczna położona w Bielsku Białej, gdzie o 15 czasu urzędowego zmierzono zaledwie 1°C. Taka sytuacja nie zdarza się często.

Temperatura powietrza, 7.04.2023, 15:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

burze jeszcze nie wystąpiły
Burze w Polsce dziś nie wystąpiły, ale było blisko na NE Polski

Dziś zaczęło coraz wyraźniej wkraczać zapowiadane przez nas na okres świąteczny ocieplenie. Jednak z dość nietypowego kierunku, bo ze wschodu, południowego wschodu. W piątek nad południową częścią Polski znajduje się niż ze swoim system frontów i opadami deszczu. Warto zwrócić uwagę na obszar źródłowy polarno-morskiej masy powietrza jaka napływa z rejonu Morza Czarnego. Za pomocą trajektorie wstecznych dowiadujemy się, że pochodzi ona ze środkowego Atlantyku, ale przebyła drogę również przez Morze Śródziemne. Z każdym kolejnym dniem mijającego tygodnia będzie coraz cieplej, zmniejszy się kontrast temperatury nad Polską. Jednak masa będzie wilgotna i mogą pojawiać się kolejne opady i lokalne burze.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa. Mróz szybko ustąpi. Nawet 17°C i wiosenne burze w Polsce

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 7 kwietnia 2023, 12 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Przetransformowane powietrze znad Morza Czarnego. W kolejnych dniach możliwe są w nim burze nad Polską

Sytuacja baryczna na 7.04.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

burze
Duże ocieplenie w Polsce

Wiosenne burze możliwe w czasie świąt Wielkanocnych nad Polską

W kolejnych dniach dalej napływać ma do nas powietrze z południowego wschodu i wschodu. Dziś niewiele brakowało, aby na północnym wschodzie pojawiły się burze. Pierwsze wyładowania po dłuższej przerwie mogą wystąpić w sobotę i niedzielę, lecz nie przewiduje się, aby były to intensywna zjawiska. Będą one również ograniczone obszarowo. Na termometrach w okresie świątecznym zrobi się przyjemnie ciepło i termometry pokażą nawet 10°C/17°C. Spodziewamy się dalszego zmniejszania różnicy temperatury nad Polską i powrotu termicznej wiosny do wielu regionów Polski, co w konsekwencji pozwoli na rozkwit fenologicznej wiosny. Opady śniegu będą zdarzać się okresami tylko w szczytowych partiach Tatr.

Prognozowany obszar burz na sobotę według ESSL dla Polski oraz ich możliwa intensywność

burze w Polsce
Spora zmiana pogody nad Polską. Pierwsze burze po krótkiej przerwie możliwe w sobotę

Najciekawiej wyglądają prognozy na niedzielę i poniedziałek, kiedy to burz może nie zabraknąć na wschodzie, centrum i północnym wschodzie, a pod koniec świąt miejscami również na północy.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 9 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze liczne w niedzielę nad Polską
Więcej burz możliwych w niedzielę

Wyliczana chwiejność termodynamiczna na 9 kwietnia 2023, 15 UTC dla Polski w oparciu o model francuski ARPEGE

liczne burze nad Polską
Chwiejność wzrośnie wyraźnie w drugiej części dnia

Prognozowana wstępnie energia dostępna drogą konwekcji na 10 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

liczne zjawiska konwekcyjne
Zjawisk konwekcyjnych nie zabraknie również w Lany Poniedziałek na wschodzie, południowym wschodzie, centrum i gdzieniegdzie na północy

W kolejnych dniach będziemy precyzyjnie wskazywać obszary oraz intensywność spodziewanych burz w masie napływającej znad Morza Czarnego. Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody.

Edycja: 7 kwietnia 2023, 21:30, po naszej publikacji pojawiła się dziś burza w rejonie Iławy oraz Ostródy. W kolejnych dniach zjawiska burzowe pojawią się na większym obszarze.

Fanipogody.pl