Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nie odpuszczają w Polsce, pojawiły się superkomórki burzowe. Miejscami pada grad i silnie wiejeDynamiczny weekend funduje nam dobrze funkcjonująca strefowa cyrkulacja atmosfery. Nie brakuje silnego wiatru, ale i burz. W przednich częściach układów niskiego ciśnienia napływają dużo cieplejsze masy powietrza, w tylnych dużo chłodniejsze. Występują korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Głównym inicjatorem zjawisk konwekcyjnych jest silna kinematyka, obecność prądu strumieniowego i dywergencji.

Sytuacja pogodowa w Polsce jest dzisiaj dynamiczna. W sporej części Polski wystąpiły, taka sytuacja może utrzymać się nawet do drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Podstawowym zagrożeniem dzisiejszych burz są silne, konwekcyjne porywy wiatru, jak i też opady gradu.

Szczególnie groźna jest w tej chwili superkomórka burzowa przemieszczająca się w rejonie Krosna Odrzańskiego. Kieruje się ona w stronę Zielonej Góry.

Wcześniej inna superkomórka burzowa przeszła pod Żyrardowem w woj. mazowieckim przynosząc opady gradu o średnicy powyżej 2 cm. Ponadto, burze notowano m.in. w Warszawie, okolice Chodzieży, Konina, Kutna, Piaseczna i Otwocka.

Zgodnie z prognozami, czeka nas dalszy rozwój konwekcji w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy. Związane to będzie z aktywną zatoką niskiego ciśnienia, która w nocy od zachodu wkroczy do Polski – informują Polscy Łowcy Burz.

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10156887429502332/10156887470182332/?type=3&theater
https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10156887429502332/10156887429162332/?type=3&theater
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB)
Dane z detektorów wyładowań blitzortung. Białe wyładowania najnowsze

Możliwy obszar burz

Prognoza burz do niedzielnego poranka według Skywarn Polska/ Polscy Łowcy Burz

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz