Tąpniecie w pogodzie. Silne burze, upał do 33 stopni i gradobicia w niedzielę. Wiatr 90 km/h, ulewy do 60 mm, grad do 3 cm

Burze spowodują dziś podtopienia i szkody wiatrowe. Z najsilniejszych komórek burzowych padać ma również grad o średnicy 2-3 cm.

Dziś nad krajem od zachodu przesuwa się pofalowany front atmosferyczny, który związany jest z układami niskiego ciśnienia, jakie sprowadzają liczne komórki burzowe oraz umiarkowane i intensywne opady deszczu. Napływać będą jeszcze początkowo ciepłe masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego południa, a kolejno polarnomorskiego z północy za frontem chłodnym.

Sytuacja baryczna na 18.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Groźna aura w Polsce i burze intensywne

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie konwekcyjne, przelotne opady deszczu i punktowe burze, miejscami z gradem. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 40 mm, gdzieniegdzie do 60 mm. W najcieplejszym momencie dnia na ogół od 27°C do 31°C; niższe wartości na północnym zachodzie kraju i w rejonach podgórskich Karpat od 23°C do 26°C, a nad samym morzem od 20°C do 23°C. Wiatr będzie słaby, przeważnie z kierunków południowych, jedynie na wybrzeżu i Pomorzu okresami umiarkowany, północny i północno-wschodni. Na ogół porywy wiatru w czasie burz przeważnie do 70 km/h, gdzieniegdzie do 90 km/h.

Polecamy: Ochłodzenie nadciąga do Polski. Temperatury runą w dół na moment

Prognozowany zasięg burz i opadów na okres od 18.08.2024, 06 UTC do 19.08.2024, 06 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silne burze
Silne burze i groźna pogoda według ESSL

Dynamiczna pogoda w Polsce i silne zjawiska konwekcyjne

Dziś czeka miejscami tąpniecie w pogodzie i postępujące ochłodzenie nad krajem od dzielnic północnych. Będzie to również kolejna doba, gdy to nad Polską pojawią się groźne zjawiska pogodowe. Nad Polską znajdować ma się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Zjawiska burzowe rozwijać mają się zarówno w ciągu dnia, jak i też wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek. Szacujemy, że prędkość wiatru sięgnie nawet 70-80 km/h, wystąpią ulewy burzowe z akumulacją opadów do 20-60 mm. Spaść może także grad o średnicy 1-3 cm.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju i groźna pogoda
Burze nad Polską i groźna pogoda (IMGW-PIB)

Ostatni dzień weekendu upłynie pod znakiem groźnej pogody w Polsce. Zaznaczy się nad Polską gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Prognozowana jest chwiejność termodynamiczna sięgająca 1000-1700 J/kg. Miejscami pokryje się to z pionowymi uskokami wiatru o wartościach nie większych niż 10-15 m/s w warstwie 0-6 km. W porze dziennej i nocnej rozwój burz następować ma w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru. Na południowym zachodzie kraju ważną rolę odegra orografia terenu. Niska prędkość przemieszczania się dziś burz nad krajem ma prowadzić do występowania lokalnych podtopień i zalań. Zjawiska burzowe wędrować mają dziś wolno na północ i północny wschód. Jednak występować mają miejscami przez całą noc i potrwają do rana w poniedziałek.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

Silne burze w kraju w nocy (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB