Burze pojawią się dziś nad Polską. Dynamiczna pogoda w sobotę. Grad, opady krupy lodowej i wiatr do 60 km/h

Burze wystąpią w pierwszy dzień kwietnia nad Polską. Dynamiczna pogoda w sobotę. Zdarzą się opady krupy lodowej i wiatr do 60 km/h.

Burze wystąpią w Polsce

Sytuacja baryczna na początku kwietnia nie uległa większej zmianie. Dalej aurę kształtuje rozległe pole obniżonego ciśnienia, jakie obejmuje swoim zasięgiem znaczną część kontynentu europejskiego. Co więcej w trakcie bieżącej doby z północy na południe Polski będzie obserwowana wyraźna wymiana mas powietrza z wilgotnej i dość ciepłej polarno-morskiej na znacznie suchszą i chłodniejszą o cechach arktycznych z północy Starego Kontynentu.

Prognoza ciśnienia i położenia najważniejszych ośrodków barycznych na 1 kwietnia 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

niżowa aura w kraju
Niżowa pogoda na początku kwietnia

W sobotę dodatkowo przez nasz kraj przechodzić ma front atmosferyczny o charakterze okluzji. Na wschodzie, centrum i częściowo południu kraju zaznaczy się jeszcze wilgotna oraz chwiejna masa powietrza. Dlatego możliwe są wiosenne burze.

Prognoza burzowa na 1 kwietnia według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze nad Polską
Prognoza burzowa Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Zjawiska konwekcyjne nie okażą się silne

Z powodu dziennej operacji słonecznej i wzrostu temperatury, pojawią się w kolejnych godzinach warunki do wyraźnej inicjacji głębokiej konwekcji, która wyrażona ma być w postaci przelotnych opadów deszczu, jak i też lokalnych burz, które nie będą szczególnie intensywne. Śledź położenie opadów i zjawisk burzowych.

Prognoza prawdopodobieństwa burz w sobotę, 1 kwietnia 2023 r. na obszarze Polski

burze nad Polską
Burze w Polsce, 1 kwietnia 2023 r.

W burzach zdarzyć mogą się opady do 5-10 mm, punktowo drobny grad, krupa lodowa i na ogół niewielka aktywność elektryczna. Wiatr w zasięgu konwekcji do 50-65 km/h.

Chmury burzowe przemieszczać mają się z zachodu na wschód. Szczyt aktywności konwekcyjnej przypadnie na drugą część dzisiejszego dnia. 

W burzach zdarzyć mogą się opady do 5-10 mm, punktowo drobny grad, krupa lodowa i na ogół niewielka aktywność elektryczna. Wiatr w zasięgu konwekcji do 50-65 km/h. Chmury kłębiasto-deszczowe przesuwać mają się z zachodu na wschód. Szczyt aktywności konwekcyjnej przypadnie na drugą część dzisiejszego dnia. 

Zobacz też: Mróz wróci do Polski. Bomba chłodu uderzy z północy. Nawet -12 stopni na południu. Kiedy wróci prawdziwa wiosna?

Jeszcze ciepło w wielu regionach. Idą jednak zmiany w pogodzie

Dziś panować ma typowa niżowa pogoda w całym kraju. Prognozowane jest zachmurzenie duże. Na sporym obszarze Polski opady deszczu. Szczególnie wysoko w górach oraz miejscami na Pomorzu także deszczu ze śniegiem i śniegu. Gdzieniegdzie na wschodzie i południu słabe burze. Akumulacja opadów sięgnie do 10 mm, na Podlasiu do 15 mm. Dodatkowo Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 4°C, 6°C na wybrzeżu i Pomorzu, nieco cieplej w centrum, bo do około 10°C w centrum, do 13°C na południu i południowym wschodzie. Prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany. Głównie na północy porywisty; na wybrzeżu silny, lokalnie bardzo silny, do 55 km/h, w porywach do około 70 km/h, w południowej połowie kraju zachodni. Dodatkowo w północnej połowie północny i północno-wschodni. W czasie burz oraz w Tatrach porywy wiatru do 60-65 km/h, wysoko w Sudetach do 70 km/h.

Fanipogody.pl