Burze pojawią się dziś w Polsce. Nawałnice blisko kraju. Gdzie jest burza 21 maja 2023

Zdecydowałem się napisać prognozę konwekcyjną na dzisiejszy dzień, choć burze w Polsce wystąpią dziś tylko lokalnie. Niektóre z komórek burzowych mogą być dziś groźne, ale w ogólnym rachunku niedziela nie przynosi dobrych warunków do powstawania głębokiej konwekcji.

Burze w Polsce w niedzielę 21 maja. Silny wyż wpływa na pogodę

Znaczna część Europy znajduje się dziś pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z północy. Na południu Europy szaleją niże, które przynoszą historycznie silną powódź na północy Włoch. Nieco więcej dynamiki w pogodzie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie pojawi się dziś płytki niż.

Burze w Polsce spowoduje płytki niż znad Niemiec
Niż nad Niemcami. Możliwe burze nad Polską

Ponieważ znajdujemy się pod wpływem wyżu, nie konwekcja dziś w Polsce będzie znacząco utrudniona. W większości regionów kraju przez cały dzień będzie słonecznie i pogodnie. Opady nie wystąpią. Do Polski napływa jednak ciepła i dość wilgotna masa powietrza z południowego wschodu. Dlatego też dojdzie do wzrostu energii dostępnej potencjalnie drogą konwekcji. Parametr CAPE sięga w regionie 1200-1500 J/kg.

Burze blisko Polski będą dziś naprawdę silne
Burze w regionie mogą dziś być silne

Jak widzimy najsilniejszy wzrost CAPE prognozowany jest dziś dla naszych zachodnich sąsiadów. W kraju energia konwekcyjne występowała będzie na krańcach południowych oraz zachodnich. O burzach w Niemczech jeszcze wspomnę, teraz przenalizujmy gdzie w Polsce może dziś zagrzmieć. Przeczytaj również: Porażający upał do 45 stopni już w maju

Wyładowania dziś tylko lokalnie

W związku z dość słabymi dziś parametrami pogody, które wspomagają rozwój burz, dziś w kraju zagrzmi tylko lokalnie. Głównym „katalizatorem” konwekcji będzie dziś ukształtowanie terenu. Dlatego też najwięcej burz pojawi się dziś w górach i na obszarach podgórskich. W większości przypadków będą to burze słabe, jednak nie można wykluczyć, że lokalnie pojedyncze komórki nie będą nieco bardziej intensywne. Burze przynosić mogą dziś opady małego gradu oraz silne opady deszczu. Burze nie powinny być dziś mocno aktywne elektrycznie.

Prognoza konwekcji na niedzielę 21 maja dla Polski. Polscy Łowcy Burz
Prognoza konwekcyjna Polskich Łowców Burz

Powyżej prognoza wystąpienia dziś burz dla Polski według Artura Surowieckiego. Prezes Stowarzyszenia Sky Warn oraz Polskich Łowców Burz jest zgodny z tym co napisałem powyżej. Burze wystąpią dziś przede wszystkim na obszarach górskich i podgórskich. Wg. Artura słabe burze wystąpić mogą dziś również na Pomorzu, co związane jest z bryzą dodającą kropli wilgoci niezbędnej do rozwoju chmur kłębiastych.

Silne burze możliwe dziś blisko Polski

Podczas gdy w Polsce nie ma dziś warunków do rozwoju silnych burz, tak za naszą zachodnią granicą sytuacja jest nieco bardziej groźna. Nad Niemcami powstał płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Towarzyszy mu linia zbieżności wiatru. I to właśnie na konwergencji wiatru dojdzie dziś do rozwoju silniejszych zjawisk burzowych w Niemczech. Jest na to jednak jeden warunek. W Niemczech musi odpuścić zachmurzenie, by słońce mogło ogrzać wystarczająco warstwę graniczną.

Silne burze możliwe dziś w Niemczech
Silne burze możliwe dziś w Niemczech

Na tą chwilę chmur u naszych zachodnich sąsiadów zalega całkiem sporo. Jednak wiele wskazuje na to, że zachmurzenie odpuści, słońce wspomoże podnieść energię CAPE, bliskość niżu i strefa zbieżności doprowadzą do powstania silniejszych burz w Niemczech. Oczywiście będę śledził rozwój sytuacji i w razie, gdy będzie robiło się groźnie (nie w Polsce), dam znać.