28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Burze wystąpią w poniedziałek nad Polską. Grad, silne ulewy i wiatr do 70 km/h. Gdzie jest burza 13.09.2021?

konwekcja

Burze. W poniedziałek Polska północna i wschodnia nadal znajdować będzie się w zasięgu niżu znad Finlandii. Natomiast pozostały obszar kraju w obszarze słabego klina wyżowego. Będziemy w masie polarnej morskiej. Dziś rozwój burz możliwy będzie na południu i południowym wschodzie kraju. 

Sytuacja synoptyczna, 13.09.2021, 12 UTC

burze, 13 września 2021

Masa powietrza zalegająca na wcześniej wymienionym obszarze charakteryzować ma się całkiem sporą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, która przekroczy 30-35 mm. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 600 J/kg do 1200 J/kg. Najwyższa chwiejność jest prognozowana w drugiej części dnia, gdy po dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej wzrośnie niestabilność powietrza. Przepływ mas powietrza w całej troposferze będzie słaby z uwagi na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy. Dlatego nie przewiduje się dobrze zorganizowanej konwekcji. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki burzowe i struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Chmury burzowe mają przemieszczać się z północnego-zachodu na południowy-wschód.

W czasie burz opady sięgną do 15-20 mm, natomiast w górach i na terenach podgórskich do 25-30 mm, prowadząc nawet do miejscowych podtopień. W czasie burz powieje maksymalnie do 70 km/h. Nie można wykluczyć pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej, ale słabej i lokalnej trąby lądowej. Miejscami niewykluczone są opady drobnego gradu.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale to właśnie pomiędzy 14 a 18 wystąpi największa ilość komórek burzowych. Wieczorem i po zachodzie słońca wraz ze słabnącą operacją słoneczną, atmosfera zacznie się szybko stabilizować. W nocy nie będzie już warunków do rozwoju burz.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze, 13.09.2021

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ