Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze pojawią się nad Polską. Możliwe ulewy, grad i silny wiatr do 75 km/h. Gdzie jest burza?

burze

Burze. W środę Polska znajdzie się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia. Jest on szczególnie dobrze widoczny w środkowej i górnej troposferze i wyraża się jako klin ciepła. Napływa ciepłe powietrze polarno morskie z kierunków południowych, co przynosi w kraju letnie temperatury. Wiele wskazuje jednak, że środa przyniesie najwyższe temperatury we wrześniu. Jednak od zachodu zacznie nasuwać się zatoka płytkiego układu niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych. Wkroczy on od zachodu w nocy ze środy na czwartek. Na froncie chłodnym prognozowane są opady deszczu, natomiast najbliższej nocy istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia mało intensywnych zjawisk burzowych na północym-zachodzie i zachodzie kraju. Tuż za frontem rozpocznie się adwekcja chłodniejszego powietrza polarnego. Zdecydowanie więcej burz pojawi się jutro na południu Polski, o czym szerzej napiszemy w dalszej części wpisu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych burz jest małe. Na północnym-zachodzie i zachodzie pojawi się niewielka energia dostępną drogą konwekcyjną. Chwiejność termodynamiczna pojawi się w obrębie niżu, a bliskość układu niżowego może wymuszać unoszenie wilgotnego, ciepłego powietrza, co prowadzić może do rozwoju słabych burz.

Prognoza burz na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze noc

Masa powietrza charakteryzować ma się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza i przekroczy 35-40 mm. Nie można wykluczyć, że burze powstaną również poza obszarem frontu chłodnego. W ciepłym i wilgotnym powietrzu na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Nie powinny one jednak charakteryzować się dużą intensywnością. Mają nie być długotrwałe. Strefie frontowej na ogół towarzyszyć mają opady na froncie chłodnym bez wyładowań atmosferycznych.

Burze. Większe ryzyko silnej konwekcji w czwartek na południu Polski

Zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie w czwartek. Znajdziemy się wtedy pod wpływem niżu, który znad Dani przesunie się nad Bałtyk. Front chłodny przemieszczać ma się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Przed frontem zalegać ma masa charakteryzująca się wyższą temperaturą i wilgotnością, natomiast za frontem chłodniejsza polarno morska. W pewnym stopniu rozwój chmur burzowych Cb może być hamowany przez obecność zachmurzenia, co utrudnić może dzienne nagrzanie planetarnej warstwy granicznej.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

burze czwartek

Burze najbardziej prawdopodobne będą na południu kraju. Modele pogodowe o różnej rozdzielczości zakładają najwięcej przejaśnień oraz rozpogodzeń na tym obszarze, co może okazać się korzystne w kontekście rozwoju burz. W czasie burz możliwe są opady do 25-30 mm, wiatr do 70 km/h oraz drobny grad. Pierwsze mogą pojawić się około południa, ale najbardziej aktywne będą pomiędzy 14 a 18. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zjawiska burzowe zaczną zanikać.

Prognoza burz na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

burze noc.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ