Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze pojawią się nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr. Dynamiczna pogoda na początku maja

Burze dziś w Polsce. Możliwy jest grad i silny wiatr


Burze wystąpią w Polsce. Grad, ulewy i silny wiatr. Dynamiczna pogoda 2 maja 2023 r. da się we znaki.

Groźna pogoda we wtorek. Prognozowane są burze w Polsce

W drugi dzień maja aura pogodę w kraju kształtować ma zarówno zatoka niżowa oraz strefa frontu pofalowanego atmosferycznego poprzedzona linią zbieżności wiatru. Dodatkowo znad północnej części Starego Kontynentu, jak i też z zachodnich regionów kontynentu europejskiego rozbudowywać ma się układ wysokiego ciśnienia. Wschodnia i południowa Polska znajdzie się w ciepłej, wilgotne i chwiejnej masie powietrza, lecz od zachodu będzie postępować silne ochłodzenie. Należy podkreślić, że w tej masie przed frontem pojawią się dogodne warunki do rozwoju burz, które lokalnie przyniosą grad, ulewy i silny wiatr.

Prognoza burzowa na 2 maja 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze, 2 maja 2023 r. w Polsce
Burze, 2 maja 2023 r. według ESSL

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże. Początkowo na wschodzie, a pod koniec dnia na zachodzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W wielu regionach przelotne opady deszczu, najmniej intensywne na północnym zachodzie. Gdzieniegdzie burze, lokalnie drobny grad. Spodziewana wysokość opadu do 15 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C nad samym morzem, od 15°C do 18°C na przeważającym obszarze kraju. Znacznie cieplej, bo aż 23°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad samym morzem porywy do 55 km/h, a w czasie burz porywisty do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. Tylko na wschodzie początkowo z kierunków południowych.

Prognozowana temperatura na 2 maja 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski

zmiana pogody 2 maja 2023 r.
Burze, 2 maja 2023 r. w kraju i wysoka temperatura na E/SE, S kraju

Inicjacja burz zajdzie na zbieżności wiatru przed frontem

Przed frontem utworzy się dziś strefa zbieżności wiatru, w której nagromadzi się więcej wilgoci. Dojdzie do wymuszenia ruchów wstępujących i rozwoju chmur Cb, które miejscami mogą wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną. Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy dziś przeważnie 300-500 J/kg, pionowe ścinanie w warstwie 0-3 km wyniesie około 12 m/s. Inicjacji konwekcji sprzyjać ma prognozowany rozwój konwergencji wiatru dolnego, jak i też stosunkowo nisko położony poziom kondensacji oraz orografia terenu w południowej części kraju.

Nie można wykluczyć, że utworzy się krótkotrwała formacja liniowa, która nieść może porywy wiatru do około 65 km/h. Chmury typu Cumulonimbus będą przemieszczać się wzdłuż linii frontu atmosferycznego, głównie w kierunku wschodnim, północno wschodnim. Druga strefa, gdzie mogą tworzyć się burze rozciągać się będzie od Warmii i Mazur przez zachodnie Mazowsze po Śląsk. Tutaj prawdopodobieństwo rozwoju burz jest nieco niższe. Jednak zjawiska im towarzyszące powinny być nieco mniej gwałtowne, opady deszczu do około 10-15 mm oraz porywy wiatru do około 55-60 km/h. Bieżące położenie opadów i burz nad Polską.

Prognoza burzowa na 2 maja 2023 r. według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w kraju
Burze w Polsce wystąpią. Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Zjawiska burzowe w w nocy prawdopodobnie są jedynie początkowo i będą kontynuacją dziennej konwekcji. Należy podkreślić, że po zachodzie słońca troposfera zacznie się szybko stabilizować, a burze będą zanikać. Początkowo możliwe są jeszcze opady deszczu do około 10 mm i porywy wiatru do około 50-55 km/h.

Prognoza burzowa na 2 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego według IMGW-PIB dla Polski

dynamiczna pogoda 2 maja i burze
Burze w Polsce, 2 maja 2023 r. prognoza według synoptyków IMGW-PIB

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz