Burze są prognozowane w poniedziałek nad Polską. Okażą się gwałtowne i lokalnie spowodują zalania. Spodziewane opady gradu o średnicy do 2 cm, porywy wiatru do 80 km/h.
Burze dadzą się we znaki w poniedziałek na obszarze Polski. Lokalnie spowodują poważne podtopienia na południu
Nasza część Starego Kontynentu pozostaje w dalszym ciągu w układzie siodłowym, który charakteryzuje się niewielką różnicą ciśnienia. Zasadniczo na pogodę wpływ ma cyrkulacja wschodnia, południowo-wschodnia. Zaznacza się od kilku dni bruzda obniżonego ciśnienia, w której położony jest front atmosferyczny z tendencją do falowania. Wędrówka frontu na wschód jest blokowana przez silny układ wyżowy znad Rosji. Front jest niejako „uwięziony” przez antycyklony ulokowane na zachód, południowy-zachód i wschód od Polski. Co więcej front ten zmienia swój charakter na ciepły i tuż za nim zaczyna płynąć cieplejsze powietrze. Na wschód, południowy-wschód od strefy frontowej zaznaczą się strefy zbieżności wiatru w masie pochodzenia zwrotnikowego starego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Wysokość opadów w zasięgu chmur Cb na południu może przekroczyć miejscami 50 mm
Przewiduje się, że największa aktywność burzowa będzie obserwowana w poniedziałek na południu kraju. Szczególnie w pasie od woj. podkarpackiego, małopolskiego, przez woj. śląskie. Pierwsze burze możliwe są już około południa, jednak wyraźny wzrost aktywności burzowej przypadnie na przedział godzinowy od 13 do 19. Ze względu wysoką wodność atmosfery wysokość opadów w burzach sięgnie 30-40 mm, punktowo nawet powyżej 60-70 mm. Szczególnie w rejonach podgórskich i górskich, gdzie ważną role odegra orografia terenu.
Na skutek dużej akumulacji opadów miejscami możliwe są podtopienia. Chwilowe natężenie w burzach przekraczać 10 mm/10 min. W burzach nie można wykluczyć również porywów wiatru do 60-80 km/h. Zdarzyć mogą się także opady gradu o średnicy do 1-2 cm. Chmury burzowe wędrować mają dziś od południowego-wschodu, wschodu na zachód, północny-zachód. Przewiduje się, że burzowa będzie miejscami noc, a burze w tym ciepłym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu mogą utrzymać się do godzin porannych we wtorek. Bieżące położenie opadów i lokalnych burz należy śledzić na zobrazowaniach radarowych i detektorach wyładowań online.
Groźna sytuacja pogodowa na południu Polski. Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)
Lokalnie na wschodzie, centrum i północnym-wschodzie zdarzą się przede wszystkim opady deszczu, aczkolwiek o mniejszych akumulacjach, do ok. 20-30 mm. Wiatr powinien być słabszy, a grad mniejszy.
Nocą mogą występować zjawiska konwekcyjne w naszej części Europy. Ustać mogą dopiero w godzinach porannych we wtorek
Przewiduje się, że wieczorem w poniedziałek strefy burz powoli będą się przemieszczać na zachód i na ogół stopniowo zanikać. Lokalnie, głównie na południu, burze mogą się utrzymywać nieco dłużej, nawet do drugiej połowy nocy, ale niewykluczone, że punktowo grzmieć będzie do godzin porannych. Głównym zagrożeniem pozostaną opady deszczu – punktowo do 30-40 mm. O wszelkich groźnych zjawiskach na obszarze Polski będziemy informować na łamach naszego portalu w kolejnych godzinach. Dlatego śledźcie go na bieżąco.
Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek według IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC