Burze i silne ochłodzenie w Polsce. Nagła zmiana pogody szybko postępuje, wystąpią przymrozki

Burze i silne ochłodzenie w Polsce. Nagła zmiana pogody postępuje w naszej części Europy.

We wtorek aura w kraju kształtowana jest przez zatokę niżu znad obszarów Półwyspu Skandynawskiego oraz Danii. Dociera ma do nas znacznie chłodniejsza masa polarna względem minionych dni. Dodatkowo nad obszarem naszego kraju przesuwać ma się chłodny front atmosferyczny, przynoszący zachmurzenie całkowite oraz opady deszczu o zmiennej natężeniu. Na wschodzie, północnym wschodzie niewykluczone są burze, które będą jednak mniej liczne intensywne niż wczoraj. Stopniowo coraz szerszym strumieniem spływać ma powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, dzięki czemu najbliższe noce i poranki na nizinach i wyżynach będą przymrozkowe. Szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Zobacz też: Załamanie pogody. Ochłodzenie do 6 stopni w dzień. Przymrozki w Polsce. Kiedy powrót wysokich temperatur?

Dziś burze najbardziej prawdopodobne są na wschodzie i północnym wschodzie. Ze szczególnym uwzględnieniem Podlasia, części Mazur i wschodniej połowy Lubelszczyzny. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do około 200-500 J/kg.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 25 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w kraju
Burze w Polsce, 25 kwietnia 2023 r.

Rozwój burz następować ma od godzin południowych w naszej części Starego Kontynentu. Inicjacja konwekcji zachodzić ma na strefach zbieżności wiatru. Burzom towarzyszyć mogą opady do około 5-15 mm, punktowo do 20-25 mm. Nie przewiduje się porywów wiatru większych niż 60-65 km/h.

Prognoza burzowa na 25 kwietnia 2023 r. według IMGW-PIB w Polsce

burze w Polsce
Dynamiczna pogoda i burze nad Polską. Prognoza IMGW-PIB

Zjawiska burzowe we wtorek nad Polską

Chmury burzowe tworzyć mają się przed frontem atmosferycznym, szczególnie na konwergencji wiatru dolnego. Nie przewiduje się, aby burze były trwałe i gwałtowne. Pierwsze burze pojawić mogą się około południa. W godzinach popołudniowych i wieczornych powinny zanikać oraz opuszczać naszą wschodnią granice państwową. Z uwagi na słaby przepływ w środkowej i górnej troposferze, nie przewiduje się dobrze zorganizowanej konwekcji. Niewielka prędkość wiatru w środkowej i górnej troposferze nie będzie sprzyjać szybkiej wędrówce ośrodków burzowych. Dlatego też może dochodzić do większego akumulowania opadów konwekcyjnych, które lokalnie spowodują podtopienia. Przesuwać mają się na północny wschód.

Prognoza burzowa dla Europy na 25 kwietnia 2023 r. według ESSL

Wysokość opadów do 25 mm w zasięgu konwekcji

We wtorek panować ma niżowa pogoda. Prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu, szczególnie we wschodniej połowie kraju. Ponadto na północnym wschodzie i wschodzie Polski miejscami burze. W czasie burz akumulacja opadów do 15-25 mm. Ponadto w Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. Natomiast południu Małopolski i Podkarpacia opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Tylko w górach opady śniegu, w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm w Tatrach, natomiast Bieszczadach o 5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 9°C na wybrzeżu i Pomorzu oraz południu Podkarpacia do 15°C na wschodzie i 19°C lokalnie na Podlasiu, w dolinach karpackich od 6°C do 10°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, jednak Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl