Burze możliwe we wtorek nad Polską. Możliwe opady gradu o średnicy, która nie przekroczy 1-2 cm, ponadto niewykluczone ulewy do 10-15 mm.
Burze w zasięgu pola wyżowego i odsuwającego się mało aktywnego frontu chłodnego
Od dłuższego czasu znajdujemy się w zasięgu blokady antycyklonalnej. We wtorek na przeważającym obszarze Polski aurę kształtuje antycyklon o imieniu Wiola z centrum nad wodami Atlantyku i przemieszcza się w kierunku Islandii. Pomiędzy wyżem a niżem znad Morza Kaspijskiego występuje niewielki gradient baryczny. Jednak na przełomie maja i czerwca nad północną Skandynawią znajdzie się płytki niż, który sprowadzi do nas zimne, lecz przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego. Susza glebowa i wzrost zagrożenia pożarowego będzie postępował, gdyż przed nami wyjątkowo suchy okres synoptyczny. Zapasy wody w glebie będą szybko wyparowywać, nasilać będzie to nie tylko silna i długa operacja słoneczna, ale także w kolejnych tygodniach coraz wyższe temperatury i wzrastająca prędkość wiatru w ciągu dnia i słabnąca pod wieczór w zasięgu wyżu.
Prognoza burzowa na 30 maja 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce
Dziś największe prawdopodobieństwo słabych burz będzie na obszarze Karpat. Burze są możliwe szczególnie w Bieszczadach, Beskidach i Tatrach, gdzie może ważną role odegrać orograficzne wymuszanie wznoszenia. Niskie ryzyko burz ma być na południowym wschodzie naszego kraju, gdzie chwiejność nie przekroczy 100-400 J/g – są to wartości wyjątkowo niskie jak na koniec maja. Jednak nie można wykluczyć powstania kilku komórek konwekcyjnych, które wypiętrzą się na tyle wysoko, że zajdzie elektryzacja w chmurach Cb.
Prognoza burzowa na 30 maja 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych
Niewielki gradient baryczny spowoduje, że wskaźniki kinematyczne przyjmą niskie wartości, nie sprzyjając dobrej organizacji konwekcji. Burze, jeśli nawet pojawią się, to okażą się krótkotrwałe i przeważnie słabo aktywne elektrycznie. Chmury burzowe pojawić mogą się w godzinach popołudniowych, natomiast wieczorem opady konwekcyjne o niewielkim zasięgu mają zanikać. Wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-15 mm, grad do 1-2 cm.
Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl