Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą szaleć dziś nad Polską. Znamy rejony zagrożone. Wystąpi upał do 30°C [MAPY BURZOWE]Burze mają dziś szaleć nad Polską. Znamy rejony, gdzie może wystąpić niebezpieczna pogoda w poniedziałek.

Dziś docierać mają ciepłe masy powietrza początkowo polarnomorskiego z zachodu. Jednak z biegiem godzin zwrotnikowego z południowego, powodując w połączeniu z silną insolacją szczególnie w pasie zachodnim i centralnym naszego kraju. Na zachodzie zaznaczy się wpływ niżu z rejonu Wysp Brytyjskich, natomiast na wschodzie słaby wyż. Taka konfiguracja pola barycznego nad Europą i przyległościami sprzyjać ma coraz wyższym wartościom na termometrach.

W poniedziałek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Jednak już od godzin południowych miejscami przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Jednak na wschodzie i południu również burze, lokalnie z gradem. Spodziewana wysokość opadu podczas burz do 15-25 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 21°C, 25°C na wschodzie, około 26°C na północy do 30°C na południowym zachodzie. Niższe wartości mają być morzem 18°C, 20°C, ale także w rejonach podgórskich Karpat 21°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia wiatr okaże się przeważnie słaby, zmienny. Tylko nad morzem słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60-65 km/h.

Zobacz też: Długoterminowa pogoda na 16 dni dla Polski

Burze zaczną tworzyć się już około południa nad Polską

Już od godzin południowych miejscami na wschodzie i północnym wschodzie tworzyć mają się izolowane ośrodki burzowe. W burzach wysokość opadów ma nie przekraczać przeważnie 5-15 mm, tylko na północnym wschodzie punktowo mogą być one intensywniejsze, do około 15 – 25 mm. Modele numeryczne prognozują, że najwyższych sum opadów możemy spodziewać się na Warmii i Mazurach, gdzie ośrodki konwekcyjne będą przemieszczały się bardzo powoli. W burzach możliwe są porywy wiatru do 65 km/h, istnieje ryzyko opadów niewielkiego gradu.
Najbardziej dogodne warunki do inicjacji burz są prognozowane północnym wschodzie, choć pojedynczych burz nie można wykluczyć też na Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu.

Prognoza burzowa na 19 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze dziś w wielu regionach

Wskazuje się, że dziś wieczorem zanikające komórki burzowe możliwe są tylko na północnym wschodzie. Nie spodziewamy się w ich zasięgu niebezpiecznych opadów deszczu. Aczkolwiek możliwe są opady deszczu o akumulacji punktowej do 5-10 mm i konwekcyjne porywy wiatru 60 km/h. Opady gradu są mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś w kraju
Burze dziś nad Polską

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz