Burze wrócą po krótkiej przerwie. W tych regionach uderzą ulewy, grad i silny wiatr do 70 km/h w Polsce [MAPY]

Dziś pogodę w Polsce jest kształtowana przez ośrodek wyżowy stopniowo ustępujący zatoce niskiego ciśnienia związanej z niżem barycznym Valesca znad Wielkiej Brytanii. Dociera masa powietrza polarno-morskiego, przynosząc wzrost zachmurzenia, z możliwymi miejscowymi przelotnymi opadami deszczu. Nie są prognozowane w piątek burze. Te pojawią się dopiero w sobotę.

Sytuacja baryczna na 15.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Burze możliwe w zasięgu frontów atmosferycznych w sobotę

Jutro pogodę kształtować będzie zatoka niżu Valesca znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego wraz z systemem okludujących się frontów atmosferycznych. Jedynie na wschodzie kraju na pogodę wpłynie jeszcze skraj wyżu zna północno zachodniej Rosji. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarno morskiego. Na przeważającym obszarze Polski odnotujemy jeszcze wyższe temperatury związane ze zmianą cyrkulacji atmosferycznej na południowo zachodnią. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 21°C nad morzem, około 25°C w centrum, natomiast do 27°C na południu. Przekroczymy więc po dłuższej przerwie próg dnia gorącego w wielu regionach.

Zjawiska konwekcyjne w weekend nad Polską

Prognoza burzowa na 15 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze w kraju, 15 czerwca 2024 r.

Burze z gradem nad Polską

W sobotę zjawiska burzowe są prognozowane na zachodzie kraju. Rozwój burz możliwy będzie głównie w ciepłym wycinku niżu, zwłaszcza w zasięgu zatoki niżowej i frontów atmosferycznych, co wymusi pionowe ruchy konwekcyjne. Zasadniczo pogodę kształtować ma wieloośrodkowy i wypełniający się stopniowo niż z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich oraz Morza Północnego. Pojawi się więc niewielka energia dostępna drogą konwekcji, sprzyjając rozwojowi chmur kłębiastych, aż do wystąpienia konwekcyjnych i lokalnych burz. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczy 5-15 mm, możliwy drobny grad. Porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60-70 km/h. Najsilniejsze burze występować będą zwłaszcza w godzinach po południowych i miejscami utrzymają się do godzin wieczornych w sobotę, a miejscami nawet w pierwszej połowie nocy, tracąc jednak wyraźnie z biegiem godzin na intensywności. W niedzielę natomiast burze prognozowane są w centrum oraz wschodniej połowie kraju.

Polecamy: Prognoza pogody na weekend 15-16 czerwca. Będzie się działo. Aura diametralnie się zmieni

Prognoza konwekcyjna na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze możliwe także w nocy z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze prognozuje IMGW
IMGW-PIB prognozuje burze również w niedzielę (IMGW-PIB)

W nowym tygodniu czeka nas pierwsza w tym roku fala upałów. Przełom 2 i 3 dekady czerwca przyniesie wysokie temperatury i okresowo silne zjawiska burzowe. Pierwsze dni kalendarzowego lata zaskoczą w pogodzie, o czym niedługo Was poinformujemy. Sprawdzajcie nasz portal na bieżąco, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Źrodło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC