Burze znów przejdą przez Polskę. Grad, ulewy i silny wiatr do 75 km/h. Znamy rejony zagrożone

Burze ponownie pojawią się w Polsce. Możliwe opady gradu, ulewy i silny wiatr do 75 km/h.

Wyżowa pogoda na coraz większym obszarze Polski

Przeważający obszar naszego kraju znajduje się dziś w zasięgu klina podwyższonego ciśnienia, który jest związany z wyżem znad Morza Północnego. Na peryferiach obszaru podwyższonego ciśnienia zaznaczy się chłodny front atmosferyczny. Na wschodzie kraju inicjacji głębokiej i wilgotnej może sprzyjać konwergencja wiatru dolnego na przedpolu frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym.

Zjawiska burzowe są dziś najbardziej prawdopodobne we wschodniej części naszego kraju. Energia dostępna drogą konwekcji sięgnie do 500-800 J/kg. Kluczowym inicjatorem konwekcji okaże się prognozowana dolno-troposferyczna zbieżność wiatru. Niewielki gradient ciśnienia, przyczyni się do tego, że wystąpi słaby wiatr w troposferze i dlatego też pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości. Zatem nie będzie to sprzyjać dobrej organizacji konwekcji. Wysokość opadów w burzach sięgać może do 20-40 mm. Prawdopodobne są również opady gradu o średnicy, która sięgnie nawet 1-3 cm i porywy wiatru do 50-75 km/h. Na ogół tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, jakie połączą się lokalnie w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Mało prawdopodobne są dziś z uwagi na niekorzystny pionowy profil wiatru superkomórki burzowe.

Prognoza burzowa według ESSL na 25 maja 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce
Prognoza konwekcyjne według ESSL w oparciu o ECMWF/ICON-EU/GFS

Groźna pogoda we wschodniej części kraju

W czwartek prognozowane jest zachmurzenie na ogół umiarkowane. Jedynie na wschodzie i południu gdzieniegdzie duże oraz szczególnie we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i punktowe burze, również z gradem. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 10 mm do 40 mm, lokalnie do 45 mm. Gdzieniegdzie także grad o średnicy nie przekraczającej 2-3 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od około 16°C w rejonach podgórskich i nad morzem, około 20°C na zachodzie i w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 50-75 km/h.

Najsilniejsze i najliczniejsze zjawiska burzowe wystąpią w pasie od Podlasia i Mazur, przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę.

Prognoza burzowa na 25 maja 2023 według IMGW-PIB dla Polski

burze w kraju
Burze w Polsce, 25 maja 2023 r. dla Polski

Pierwsze burze rozwinąć mogą się już około południa. Szczyt aktywności burzowej jest spodziewany pomiędzy 14 a 18. Ośrodki burzowe wędrować mają z niewielką prędkością na południe i południowy wschód. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Prognoza konwekcyjna na noc (IMGW-PIB) na 25/26 maja 2023 r. dla Polski

burze w Polsce
Zjawiska konwekcyjne w Polsce, 25 maja 2023 r.

Podczas nadchodzącej nocy aktywność burzowa na wschodzie kraju ma szybko się zmniejszać. Aczkolwiek pojedyncze komórki opadowe mogą występować przez całą noc, przynosząc punktowo opady do około 10 mm. Porywy wiatru nie będą przekraczać 50-60 km/h po zachodzie słońca

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl