Burze śnieżne i arktyczny podmuch w Polsce. Mróz do -8 stopni i gwałtowne oblodzenia oraz „bałtycki efekt morza”

W środę Polska znajduje się na południowych peryferiach głębokiego układu niżowego z frontami atmosferycznymi znad Morza Bałtyckiego. Na północy kraju zaznaczy się front okluzji. Na wschód wędrować ma front chłodny. Dodatkowo w kraju ma występować zmienne zachmurzenie z opadami mieszanymi (deszcz, drobny grad, krupa śnieżna, deszcz ze śniegiem, mokry śnieg) oraz silnymi porywami wiatru na przemian z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Od zachodu, północnego zachodu postępować ma silne ochłodzenie. Szczególnie niebezpieczna pogoda ma występować na północy, gdzie licznym opadom mieszanym i śniegu będą towarzyszyć punktowo gwałtowne porywy wiatru, powodując szkody. Co więcej, lokalnie spodziewane są rozproszone i krótkotrwałe burze.

Dynamiczna pogoda i burze w regionie

Dziś ponownie rozwijać się będą lokalne burze adwekcyjne. Związane będą one z adwekcją chłodniejszego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Zaciągać będzie głęboki cyklon w swojej tylnej części zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Niż baryczny lokować się będzie w rejonie Łotwy i Zatoki Botnickiej. Zjawiska burzowe okażą się punktowe i komórki burzowe pojawić się mogą zwłaszcza na wybrzeżu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie m.in w rejonie Kołobrzegu, Koszalina, Darłowa. Ważną rolę na tym obszarze odegra dolno-troposferyczne wspomaganie ruchów konwekcyjnych. Niewykluczone, że wystąpi zjawisko training storms, które polega na przechodzeniu kilku komórek nad jednym obszarem w krótkim czasie. Dlatego na północy Polski w ciągu najbliższych 24 godzin spadnie ponad 10-20 cm białego puchu.

Duży kontrast termiczny pomiędzy ciepłym Bałtykiem a środkową i górną troposferą przyczyni się do występowania stromego gradientu temperatury. Dlatego wystąpi całkiem spora niestabilność powietrza jak na listopad. W tej części kraju wciąż wiać będzie silny i porywisty wiatr związany z gradientem ciśnienia, który w połączeniu ze zjawiskami konwekcyjnymi będzie skutkować występowaniem porywów wiatru do 70-80 km/h.

Polecamy: Niszcząca wichura na zachodzie. Załamanie pogody przyniesie wiatr 140-150 km/h

Duży spadek temperatury i śnieżyce

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są na przeważającym obszarze Polski przelotne opady deszczu, mieszane i śniegu, lokalnie krupy śnieżnej. Jednak na północy i wschodzie kraju miejscami suma opadów do około 10-15 mm, natomiast rejonie Bieszczad opady o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów do 25 mm. Jednak w górach i na obszarach podgórskich oraz miejscami na Pomorzu możliwy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Natomiast nad morzem i wzdłuż gmin nadmorskich lokalnie możliwe burze. Ponadto w najcieplejszym momencie dnia od 2°C na północnym zachodzie, około 5°C w centrum, do 10°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie dziś umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h na południowym wschodzie i 80 km/h nad morzem, z kierunków zachodnich.

Groźna pogoda i silny wiatr w regionie

Natomiast w rejonach podgórskich Karpat porywy początkowo do 85 km/h. Jednakże szczytowych partiach Sudetów porywy do 100 km/h, wysoko w Bieszczadach do 130 km/h, w ciągu dnia słabnące. Podczas opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne i ograniczać widzialność do 500 m, ale w górach poniżej 200 m. Warunki do uprawiania turystyki górnej bardzo trudne.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) dla Polski na 20 listopada 2024 r.

burze w regionie
Burze w kraju (IMGW-PIB)

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Na wybrzeżu lokalnie możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej na Pomorzu do około 5 cm. Lokalnie drogi śliskie i oblodzone. Temperatura minimalna od -3°C na południowym wschodzie do 2°C nad samym morzem; na Podhalu lokalnie spadek temperatury do -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, w całym kraju porywisty, na wybrzeżu i w obszarach podgórskich Sudetów do 55 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy do 100 km/h, w Karpatach do 65 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza burzowa ESSL dla Europy i obszarów przyległych na najbliższe 24 godziny dla Polski

burze w kraju i dynamiczna pogoda
Burze w Polsce i dynamiczna pogoda w Europie

Co ciekawe, to jutro kolejne burze związane z bałtyckim efektem morza możliwe są na północy.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org