Burze i groźna pogoda dziś w kraju. Grad 3 cm, ulewy ponad 45 mm i zalania, wiatr 75 km/h [MAPY]

W poniedziałek pogoda w kraju jest kształtowana przez ośrodek niskiego ciśnienia oraz wilgotne, chłodne masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego utrzymujące się nad środkowymi rejonami kontynentu europejskiego. Dodatkowo na górnych poziomach troposfery zaznaczy się górny niż, wspomagając na skalę synoptyczną rozwój burz. Na wschodzie kraju przed frontem chłodnym utrzyma się początkowo cieplejsze powietrze. Na przeważającym obszarze Polski będą występować opady deszczu, gdzieniegdzie z lokalnymi umiarkowanymi i gwałtownymi burzami. Co więcej, od pasa województw zachodnich z postępującymi coraz większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Dodatkowo wzdłuż zachodniej części naszego kraju opady nie będą występować. Jednak po występowaniu opadów i w nocy z poniedziałku na wtorek w wielu regionach utworzą się zamglenia mgły.

Burze i groźna pogoda w poniedziałek

Dziś główny wpływ na przebieg pogody będzie miał wędrujący front chłodny i wpływający na aurę ośrodek górnego niżu. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się niska temperatura powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia niestabilności i tworzenia się licznych burz. W poniedziałek o poranku lokalne burze występują w centrum i na północy kraju. Dodatkowo w kolejnych godzinach obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej. Ze szczytem aktywności w drugiej części dnia, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Najwięcej burz wystąpi około południa i po południu.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze w kraju i dynamiczna aura
Burze nad Polską i groźna pogoda

Najgroźniejsze burze będą występować dziś w drugiej części dnia. Ze szczególnym uwzględnieniem województw centralnych i wschodnich. Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji 5-15 mm, ale miejscami na skutek przechodzenia silnej burzy albo kilku burz do około 30-50 mm. Szacuje się, że prędkość wiatru w burzach osiągnie 60-75 km/h i spaść może grad o średnicy 1-3cm.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

burze i niebezpieczna pogoda
Burze i groźna pogoda, 5 sierpnia 2024 (IMGW-PIB)

Groźna sytuacja pogodowa. Możliwe lejki kondensacyjne i lokalne trąby powietrzne

Dziś chmury burzowe na ogół przechodzić będą z zachodu na wschód kraju. W drugiej części dnia większość burz zacznie zmierzać głównie na południe i południowy wschód. Istnieje dziś ryzyko utworzenia się 1-2 trąb powietrznych, ale także i licznych lejków kondensacyjnych, czemu sprzyjać może wilgotna warstwa graniczna i nisko położony poziom kondensacji. Pojawić mogą się dziś pojedyncze superkomórki burzowe, jak i też większy klaster wielokomórkowy, który może spełnić kryteria dla mezoskalowego układu konwekcyjnego. Miejscami duża intensywność opadu, słaby przepływ w wielu regionach może poczynić zalania i podtopienia, zmuszając strażaków do interwencji.

Dziś rozwój burz następować ma na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego oraz w strefie frontu atmosferycznego. Jednak pojedyncze burze utworzą się za chłodnym frontem i tuż po przejściu frontu okluzji. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych większość burz osłabnie i odsunie się poza Polskę. Najdłużej burze powinny utrzymać się na północnym wschodzie, bo aż do drugiej części nocy. Początkowo możliwe są również na Podkarpaciu.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w nocy
Burze początkowo również w nocy (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB