Burze w Polsce i groźna pogoda miejscami w poniedziałek. W nocy kolejne zjawiska konwekcyjne.
Groźna aura w kraju tylko miejscami
W poniedziałek terytorium Polski znajdzie się na peryferiach niżu znad południowo – wschodniej Europy oraz rozbudowującego się wyżu barycznego nad północnymi rejonami kontynentu europejskiego. Zalegająca rozmywająca się stopniowo strefa pofalowanego frontu atmosferycznego przyniesie większe zachmurzenia oraz gdzieniegdzie przelotne opady deszczu na południu, w centrum, na wschodzie oraz północnym – wschodzie kraju. Co więcej, przeważający naszego kraju znajdzie się w świeżym strumieniu ciepłego powietrza polarno-morskiego. Najcieplejszy masa powietrza zalegać będzie jeszcze na krańcach południowo – wschodnich.
Prognoza sytuacji barycznej na 26.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Ubiegłej doby lokalne burze występowały na Morzu Bałtyckim, miejscami na południowy wschód od Szczecina, ale także ubiegłej nocy w rejonie Tarnowa i okolic, generując miejscami wyładowania atmosferyczne. Największa aktywność elektryczna została odnotowana w Małopolsce.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 32 godzin na obszarze Polski przez Blitzortung
Dynamiczna pogoda i burze także w nocy
Poniedziałek przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie na północy i na wschodzie małe. Gdzieniegdzie w centrum i na południu przelotne opady deszczu, natomiast na Podhalu i w Tatrach także lokalne burze i tam akumulacja opadów do 30 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie od 20°C nad morzem, cieplej, bo do 24°C, 26°C w centrum i na zachodzie, do 30°C na krańcach wschodnich Polski, niższe wartości w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kłodzkiej około 18°C, 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na ogół z przewagą kierunków północnych, natomiast na zachodzie kraju południowo-wschodni. Jednak na krańcach północnych przeważnie zachodni. Ponadto prognozowane są w burzach porywy wiatru do 60 km/h. Ważną rolę w kontekście rozwoju burz okaże się orografia terenu, wspomagając rozwój pionowych ruchów konwekcyjnych.
Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski
Silny wiatr i burze w kraju
Przeważający obszar Polski w nocy znajdzie się pod wpływem wyżu. Jedynie na południowym wschodzie zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Początkowo zjawiska burzowe mogą występować w Tatrach i obszarach podgórskich na południu kraju. Ważną rolę na tym obszarze odegra orograficzne wymuszenie wznoszenia. Szacujemy, że wysokość opadów sięgnie 10-15 mm, ponadto możliwe są porywy wiatru do 50-60 km/h. Ponadto w drugiej części nocy, prognozujemy, że lokalne burze mogą rozwinąć się miejscami na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz na wschodzie woj. małopolskiego. Konwekcja wyrażać będzie się w postaci przelotnych opadów deszczu o możliwej akumulacji 10-20 mm. Rozwój burz może utrzymywać się we wtorek w godzinach porannych. Front pofalowany zacznie zmieniać swój charakter na ciepły, wspomagając rozwój burz z uniesionego trybu konwekcji. Taki typ konwekcji ograniczy prawdopodobieństwo porywów wiatru większych niż 60 km/h, jak i też nie są spodziewane opady gradu.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Piękne lato, ale burze i upał będą się pojawiać
Prognoza burzowa na noc z 27/28 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, IMGW-PIB