Blisko 5000 wyładowań w ciągu ostatnich 24 godzin w Polsce. Burze rozwinęły się w kraju

W ciągu ostatnich 24 godzin dokonała się istotna zmiana sytuacji pogodowej. Zeszłej nocy nad zachodnie dzielnice Polski nasunął się pofalowany front atmosferyczny poprzedzony wyraźną linią zbieżności wiatru, na której obserwowano burze. Dodatkowo z południowego-zachodu na północ, północny wschód przemieszczał się płytki mezoskalowy niż.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27 kwietnia 2019 r. godzina 00 UTC wraz z nałożonym zachmurzeniem i ulokowaniem poszczególnych mas powietrza według IMGW-PIB oraz obserwowaną pogodą na stacjach naziemnych.

Wyładowania zarejestrowane na obszarze Polski i krajach sąsiednich

Na zobrazowaniach radarowych obserwowane były na ogół pojedyncze komórki burzowe, lokalnie łączące się w niewielkie burze wielokomórkowe. Na pograniczu dwóch regionów woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z burzą zawierającą mezocyklon, czyli potocznie superkomórką zawierającą rotujący prąd wstępujący.
Podstaw zagrożeniem ze strony burz były dość silne opady deszczu, lokalnie pojawił się niewielki grad i silniejszy wiatr.