Najbliższej nocy na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Punktowo aktywne elektrycznie

W nocy ze środy na czwartek z północnego zachodu na południowy wschód Polski przemieszczać się będzie front chłodny związany z pogłębiającym się niżem . Przed strefową frontową napływać będzie powietrze zwrotnikowe, tuż za linią frontu spływać ma chłodne powietrze polarne morskie. Masa zwrotnikowa charakteryzować się będzie podwyższoną niestabilnością, stąd wraz z przemieszczaniem się frontu możliwy jest rozwój burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.06.2019 r. godzina 00 UTC

Modele numeryczne prognozują, że wraz z dalszą wędrówką frontu chłodnego w kierunku południowym występować mają warunki do rozwoju burz. Na obszarze województwa lubelskiego burze prawdopodobne są w porze nocnej.

Model GFS prognozuje istotny wzrost wilgotności względnej w pionowym profilu atmosfery, ale także pojawienie się zbieżności wiatru dolnego w dwóch kilometrach troposfery.

Prognozowana niestabilność powietrza (MUCAPE) wyrażona w J/kg na godzinę 23 czasu lokalnego w środę

Obszar zalegania ciepłego i chwiejnego powietrza wraz z biegiem nocy ma się zmniejszać, dlatego burze ograniczą swój zasięg głównie do dzielnic centralnych oraz cz. zachodnich oraz wschodnich. Z biegiem nocy burze mogą przesunąć się m.in do województwa lubelskiego.

Wraz z biegiem nocy przed czołem frontu chłodnego dojdzie do większej akumulacji wilgotności w pionowym profilu atmosfery. W ciągu dnia na skutek obecności warstw inwersyjnych, suchego powietrza powyżej planetarnej warstwy granicznej i braku istotnych mechanizmów wspomagających konwekcje, nie dojdzie do rozwoju burz, chmury Cumulus nie są zdolne wypiętrzyć się do poziomu Cumulonimbusa, mając na uwadze wyżej wymienione czynniki.

Prawdopodobnie w nocy ze środy na czwartek burze pojawią się lokalnie na obszarze województwa lubelskiego. Przepływ mas powietrza odbywa się dziś na ogół z zachodu, z niewielkim odchyleniem z północnego-zachodu na wschód i południowy-wschód, w kolejnych godzinach nasilający się z powodu nasuwania się zatoki niżowej. Tak też przeważnie przemieszczać mają się prawdopodobne nocne burze, nieco inną trajektorie mogą mieć superkomórki burzowe.

Poza zwykłymi komórkami, możliwy jest w nocy rozwój superkomórek wysokoopadowych. Niewykluczony jest również rozwój burzy wielokomórkowej, zwłaszcza w późniejszych godzinach. W trakcie burz zagrożeniem mogą być opady dużego gradu (do 1 do 3 cm cm średnicy) i ulewny deszcz i silny wiatr do 80 km/h.

Szczególnie większa ilość burz prognozowana jest w drugiej części nocy, ale należy mieć na uwadze, że będą one mocno punktowe. Lokalnie burze trwać mogą nawet do godzin rannych w czwartek w województwie lubelskim.

Sytuacja nie jest jednoznaczna. Model UMPL 4 km nie widzi burz w województwie lubelskim, nieco inaczej przedstawia to model UMPL 1,5 km. Model GFS prognozuje zbieżności wiatru, silniejsze wznoszenie na 700 hPa oraz pole dodatniej wirowości w środkowej troposferze. Podobnie opady i burze wylicza model WRF-ARW dla województwa lubelskiego w porze nocnej.

Model GFS prognozujący opady konwekcyjne w porze nocnej

Informacje dla Polski na dzisiejszy dzień

Położenie opadów i burz poniżej

Ryzyko wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 70% podczas nadchodzącej nocy

Dodaj komentarz