Burze pojawią się dziś nad Polską. Możliwe zalążki trąb powietrznych i grad

Burze pojawią się w czwartek nad Polską. Prawdopodobne zalążki trąb powietrznych i opady gradu. Sprawdzamy zatem jak wyglądają prognozy modeli numerycznych.

Burze możliwe w czwartek na obszarze Polski

Ubiegłej nocy doszło do rozwoju ośrodka niżowego nad Morzem Bałtyckim. Z biegiem dnia będzie się on dziś przemieszczał na północny-wschód. Z tym układem niżowym związany jest system frontów atmosferycznych. Ponadto przez nasz kraj przemieszcza się drugorzędny front chłodny. Chmury burzowe tworzyć mają się dziś głównie za frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym. Od zachodu dodatkowo rozbudowywać ma się przejściowy klin wyżu.

Sytuacja synoptyczna na 2.06.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce. wyż od zachodu

W czwartek burze są prawdopodobne głównie w północnej połowie kraju. Pierwsze burze powstać mogą już w godzinach przedpołudniowych. Inicjacji konwekcji sprzyjać ma energia dostępna drogą konwekcyjną na poziomie 400 – 500 J/kg oraz niski poziom kondensacji chmur. Dominować mają izolowane komórki burzowe, które miejscami połączą się w klastry wielokomórkowe.

Na pozostałym obszarze Polski, jeśli nawet pojawią się komórki konwekcyjne, to będą one słabo rozbudowane w pionie, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. Z uwagi jednak na obecność prądu strumieniowego, pojawią się istotnie podwyższone pionowe uskoki wiatru, dlatego też możliwe są izolowane ośrodki burzowe, a nawet mini-superkomórki burzowe. Burz najwięcej będzie po południu w naszej części Europy. Z uwagi na dużą lokalność zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić bieżące dane radarowe, satelitarne i detektory wyładowań.

Prognoza konwekcyjna na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burzowa prognoza

Komórki konwekcyjne w kraju, możliwe lejki kondensacyjne

Chmury burzowe przemieszczać mają się dziś na ogół z zachodu na wschód. Zdarzyć mogą się opady gradu, jak i też miejscami opady deszczu. Niski poziom kondensacji chmur, znaczne nagromadzenie energii dostępnej drogą konwekcyjną w dolnej troposferze sprzyjać może pojawieniu się lejków kondensacyjnych. Konwekcja i związane z nią burze zaczną zanikać w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy.

Prognoza aktywności zjawisk konwekcyjnych na czwartek do godziny 20:00 od IMGW-PIB

Opady w czwartkowych burzach sięgnąć mogą do 10-15 mm. Prawdopodobne są również porywy do 50-65 km/h w zasięgu najsilniejszych ośrodków burzowych. Prawdopodobne są także opady gradu o średnicy do 1-2 cm z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Może prowadzić to punktowo do zabielenia krajobrazów, stwarzając nawet zagrożenie w ruchu drogowym. Dlatego należy zachować prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze.

Modele pogodowe sugerują, że zanikające burze zdarzyć mogą się wieczorem, a nawet w pierwszej części nocy na północnym-wschodzie. Będą one znacznie słabsze niż w ciągu dnia. Akumulacja opadów sięgnąć może do 5 mm. Rozbudowa klina wyżowego hamować ma pionowe ruchy konwekcyjne. W piątek aura na krótko się ustabilizuje i burze nie wystąpią.