UWAGA! Potężny kontrast termiczny, burze z gradem i możliwa trąba lądowa w niedzielę w Polsce

W niedzielę wschodnia część Polski będzie pod wpływem niżu znad Włoch. Zachodnią połowę kraju zacznie obejmować już wyż znad Wysp Brytyjskich. Za frontem ciepłym do omawianej części RP napłynie powietrze dużo cieplejsze i wilgotniejsze powietrze polarno-morskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2019 r. godzina 12 UTC

Mając na uwadze zwiększoną ilość pary wodnej i energii dostępnej drogą konwekcyjną, prawdopodobny będzie rozwój chmur konwekcyjnych w strefę zachmurzenia warstwowego, w obszarze ciepłego frontu atmosferycznego, ale największe ryzyko burz ma wystąpić w ciepłej masie powietrza za frontem ciepłym. Modele numeryczne uwzględniają silniejsze strefy konwergencji wiatru w warstwie 0-2 km i podwyższone ścinanie wiatru do 10 m/s do 0-6 km. Największa zawartość wody opadowej oczekiwana jest w strefie frontu, tam też można spodziewać się większej akumulacji opadów, nawet do 20 mm, jednak na ogół w czasie burz suma nie powinny przekroczyć 15 mm. Chwiejność termodynamiczna wyniesie od 400 J/kg do 800 J/kg. Nieco większa będzie na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Bieszczadach do 1000 J/kg – 1200 J/kg.

Punktowo spadnie grad, na ogół o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm. Prawdopodobne są nawet kolejne przypadki zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształconego leja niezwiązanego z rotującym prądem wstępującym.

Rozwój burz wystąpić ma zwłaszcza w drugiej części dnia.

Prognozowany obszar burz w niedzielę (IMGW-PIB)

W strefie intensywnych opadów deszczu, zwłaszcza w obrębie frontu atmosferycznego prognozowana jest bardzo niska temperatura powietrza. Temperatura może wynieść zaledwie od 6°C do 9°C. Zdecydowanie cieplej ma być po wschodzie stronie frontu, gdzie na termometrach może być od 19°C do 22°C.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Podział temperatury doskonale widoczny jest na poniższych mapach modelu GFS

Anomalia temperatury na 2 m.n.p.g przez model GFS. Jak widać w obszarze zachmurzenia i opadów będzie bardzo zimno, nawet 10 stopni poniżej normy względem okresu referencyjnego 1979-2010 r.

Zasięg opadów w niedzielę zarówno konwekcyjnych i burzowych

Zasięg burz popołudniu w niedzielę według modelu UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ