Burze nie odpuszczają nad Polską. Jedna z nich zmierza w kierunku Lublina

Niedziela we wschodniej i centralnej połowie Polski nie rozpieszcza. To zasługa płytkiego niżu, który szczególnie widoczny jest w środkowych warstwach troposfery.

Pogoda w niedzielę jest dynamiczna za sprawą płytkiego, ale aktywnego układu niskiego ciśnienia, jaki szczególnie widoczny jest w środkowych warstwach troposfery. Jego centrum jest właśnie nad Polską. W obrębie niżu występują korzystne warunki do rozwoju burz. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, dodatkowo obserwowane jest silna dywergencja pola wiatru w środkowych i górnych warstwach, w dolnej części natomiast konwergencja. Chmury burzowe formują się w środowisku nasilonego przepływu mas powietrza, pionowe ścinanie wiatru w obszarze chwiejności wynosi około 15 m/s. Dodatkowo z północnego wschodu na południowy zachód przemieszcza się front chłodny, co dodatkowo napędza rozwój świeżych chmur Cumulonimbus. Jednak główna aktywność konwekcyjna obserwowana jest w obrębie frontu okluzji.

Burze w niedzielę obserwowane były m.in na Podlasiu, woj. lubelskim, ale także Mazowszu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 21.04.2019 r. godzina 18 UTC

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.04.2019 r. godzina 00 UTC

W środowisku nieco silniejszego pionowego ścinanie wiatru w obrębie niżu występują korzystne warunki do formowania się także struktur wielokomórkowych.

Dzisiaj na trasie burz w ciągu dnia obserwowano opady drobnego gradu, czemu sprzyjała nisko położona izoterma zero stopni. Dodatkowo porywy wiatru około 60 km/h i większą aktywność elektryczną.

Niedawno wyładowania atmosferyczne w okolicach Garwolina, jak i też Łukowa (woj. lubelskie). Strefa kolejnych opadów i lokalnych burz zmierza na południe, południe. Wkrótce może dotrzeć do Lublina i okolic, ciężko jednak powiedzieć w jakiej formie będzie ta struktura. Czy tylko opad, czy też również burza.

Taka sytuacja pogodowa utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych godzin, następnie w drugiej części nocy burze powinny zacząć zanikać, ale lokalnie mogą trwać nawet do rana w obrębie niżu i frontu okluzji, przemieszczając się dalej na południe.

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

Dodaj komentarz