Od ponad 2 godzin nad Polską obserwuje się wzrost aktywności burzowej. Aktywne burze obserwowane są zwłaszcza na Mazowszu, ale także na Kujawach oraz Pomorzu. Natomiast w Małopolsce powstała niewielka superkomórka burzowa.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, skan z godziny 14:30, produkt CMAX
Są to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Na trasie burz występować mogą ulewy w wysokości od 5 mm do 20 mm, punktowo grad.
W województwie małopolskim natomiast od kilku godzin trwa rozwój chmur burzowych Cumulonimbus. Charakteryzują się one dużo niższą aktywności, ale w okolicach Krakowa pojawiła się niewielka burza zawierająca mezocyklon. Pierwsze podejrzenia padły, gdy zobaczyliśmy wyraźny spójny rdzeń na produkcie CMAX. Analiza kolejnych produktów radarowych potwierdziła obecność hook echo, jak i też rotacji.
Obecnie strefa burz jest już blisko Warszawy, ale w kolejnych godzinach burze możliwe są m.in na Podlasiu, pod wieczór na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Prawdopodobne są również na Warmii i Mazurach.
Dane z detekcji wyładowań Blitzortung
Grzmi również w okolicach Krakowa z omawianej superkomórki burzowej
Rozwój konwekcji w ciągu ostatnich 2 godzin widoczny jest bardzo dobrze na zobrazowaniach satelitarnych
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC