Burze zanikły nad Polską. W piątek czeka nas liczny rozwój chmur Cumulonimbus

W czwartek Polska znajduje się pod wpływem wieloośrodkowego niżu o imieniu „YUKON” z centrami m.in nad Morzem Północnym oraz Niemcami. Nad zachodnie dzielnice Polski wkroczył front okluzji. Cały kraj jednak znalazł się dziś pod chmurami warstwowymi, lokalnie pojawiły się burze, zwłaszcza za strefą zachmurzenia frontowego.

Analiza synoptyczna DWD na dzień 9 maja 2019 r. godzina 12 UTC

Burze pojawiły się dziś m.in na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego, zjawiska konwekcyjne z wyładowaniami odnotowano także w województwie dolnośląskim, ale także w Zachodniopomorskim.

Na ogół były to pojedyncze komórki burzoe, lokalnie łączące się w nieco większe struktury wielokomórkowe, które były słabo zorganizowane.

Burzom mogły towarzyszyć opady deszczu o punktowej akumulacji do 10 mm, opady małego gradu oraz porywy wiatru do 60 km/h.

Poniżej mapa wyładowań za dzisiejszy dzień dla Polski. Jak widać najaktywniejsze burze wystąpiły w woj. zachodniopomorskim

Zdecydowanie więcej burz prognozowanych jest na piątek, miejscami mogą być bardzo fotogeniczne. Piszemy o tym w artykule poniżej