UWAGA! Aktywne burze na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej oraz Wielkopolsce. Pada grad o wielkości 2 cm, intensywnie pada i wieje do 70 km/h

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad południowo-zachodniej Ukrainy. W pasie od woj. dolnośląskiego po Podkarpacie rozciąga się front ciepły związany z tym niżem. Po północnej stronie zachmurzenia frontowego utworzyły się burze na silnych strefach zbieżności wiatru

Zgodnie z prognozami od kilku godzin mamy burzową aurę na obszarze Polski. Zjawiska burzowe występują na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Wyładowania atmosferyczne zostały zarejestrowane w okolicach Góry Kalwarii, ale także Grójca. Grzmi również w rejonie Kołbieli. Pioruny notowane są również w okolicach Warszawy.

Nie są to jedyne miejsca, gdzie na Mazowszu obserwowane są burze. Niedawno zgodnie z naszymi przewidywaniami zjawiska burzowe dotarły do Ziemi Łódzkiej.

Na tym obszarze grzmi w rejonie takich miast jak Piotrków Trybunalski, ale także burze zbliżają się nad Łódź.

Pierwsze wyładowania atmosferyczne zostały odnotowane na obszarze Wielkopolski, w okolicach Kalisza. Burze obserwowane są również na pograniczu Kujaw i Wielkopolski.

Dzisiejsze chmury burzowe przemieszczają się z północnego-wschodu, wschodu na zachód, z wyraźnym odchyleniem na południowy-zachód.

Podstawowym zagrożeniem poniedziałkowych burz są ulewne opady deszczu, które punktowo prowadzić mogą do podtopień. Otrzymaliśmy niedawno raporty pogodowe, że na Mazowszu wystąpiły opady gradu o średnicy 2 cm.

Co więcej najbardziej rozbudowane chmury Cumulonimbus w pionie charakteryzują się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczna, a w strefie pokrycia się niestabilnego sektora powietrza z nieco większym ścinaniem wiatru łączą się z powodzeniem w multikomórki burzowe o całkiem niezłej trwałości.

Burzowa aura utrzyma się przynajmniej do godzin wieczornych dziś, a zjawiska konwekcyjne mają zaniknąć najpóźniej do pierwszej części nocy.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 29.04.2019 r. godzina 18 UTC

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, obszar prognozowanych burz dziś

Wyładowania z ostatnich 120 minut na obszarze omawianych województw.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB na dzień 29.04.2019 r. godzina 16:30 czasu lokalnego, produkt CMAX.

Chmury burzowe bardzo dobrze widoczne są na zdjęciach satelitarnych z ostatnich 2 godzin w formie animacji

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ