Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze mogą pojawić się dziś nad Polską. Ulewy spowodują podtopienia, lokalnie z chmur Cb grad

burze w kraju

Burze możliwe są w niedzielę nad Polską. Ulewy mogą powodować podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Zdarzyć mogą się miejscami opady gradu. Aktywność burzowa powinna być jednak mniejsza niż wczoraj.

Burze zdarzyć mogą się w ostatni dzień lipca na obszarze Polski

W ostatni dzień lipca przeważający obszar Polski znajduje się jeszcze w zasięgu płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych z centrum nad wschodnim Mazowszem i Podlasiem. Antycyklon ulokowany na wschód od naszego kraju blokuje jego wędrówkę w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Wir niżowy stopniowo wypełnia się chłodniejszym powietrzem. Od zachodu sięgać zaczyna naszą część Europy klin wysokiego ciśnienia wyżu znad Atlantyku, który przyniesie wyraźną poprawę pogody na początku sierpnia. 

Burze w kraju. Sytuacja synoptyczna na 31.07.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Burze mogą pojawić się dziś nad Polską. Ulewy mogą spowodować podtopienia, lokalnie grad
Sytuacja synoptyczna w ostatni dzień lipca

Zalega dziś nad Polską umiarkowanie ciepła masa powietrza. We wschodniej połowie kraju jest ona dodatkowo chwiejna. Energia dostępna drogą konwekcyjną przyjmie dziś przedział wartości od 200 J/kg do 500 J/kg. Różnica ciśnienia pomimo bliskości niżu nie jest duża, dlatego też przepływ okaże się słaby. Wystąpią również dlatego niewielkie pionowe uskoki wiatru i mało istotny skręt wiatru. Masa we wschodniej połowie kraju charakteryzować ma się podwyższoną zawartością wilgoci. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza przekroczy 40 mm. Komórki opadowe i burze wolno mają się przemieszczać, skutkując znaczną akumulacją opadów. Wysokość opadów sięgnąć może do 40-60 mm w ciągu 1-2 godzin. Dlatego też lokalnie możliwe są podtopienia. Burze najbardziej prawdopodobne są w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zdarzyć mogą się opady gradu do 1-2 cm, wiatr do 50-60 km/h w Polsce. Położenie opadów i burz na bieżąco.

Jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek zdarzą się zanikające burze początkowo na wschodzie kraju. Nie powinny im jednak towarzyszyć groźne zjawiska, możliwe będą opady do około 15 mm i porywy wiatru do około 60-65 km/h.

Burze w naszej części Europy. Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek

Burze nadal możliwe w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz