Pierwsze burze nad Polską. Grzmi na Lubelszczyźnie i Podlasiu, możliwe lejki kondensacyjne

W sobotę Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Na wschodzie kraju zalega masa polarno-morska, chłodna, ale dość chwiejna i niestabilna. Natomiast w środkowych warstwach troposfery widoczna jest górna zatoka niżowa z polem dodatniej wirowości. Od południowego-zachodu obejmować nas ostatni w najbliższym czasie atlantycki niż z frontem ciepłym.

Dzisiaj chwiejność termodynamiczna nie jest wysoka i wynosi na poziomie od 300 J/kg do 750 J/kg, natomiast LI spadnie nawet do -3 °C. Warunki kinematyczne będą słabe, główna aktywność konwekcyjna jest spodziewana w najbliższych godzinach na lokalnych strefach zbieżności wiatru, zwłaszcza w drugiej części dnia. Powinny zacząć zanikać pod wieczór.

Sobotnim burzom towarzyszyć mogą opady ulewnego deszczu, których punktowa akumulacja wynieść może 5 mm do 15 mm. Prawdopodobny jest również drobny grad. Wiatr nie powinien stanowić istotnego zagrożenie, w porywach do 60 km/h.

Całkiem prawdopodobne wydaje się wystąpienie lejków kondensacyjnych a nawet w pełni wykształconej, krótkotrwałej trąby lądowej, mając na uwadze panujące dziś warunki.

Burze prawdopodobne są dziś również pod wieczór na południowym-zachodzie Polski, jak i też w nocy z soboty na niedzielę. W strefę zachmurzenia warstwowego wbudowane mogą być Cumulonimbusy. Możliwe są większe sumy opadów od 5 mm do 20 mm. Prędkość wiatru nie przekroczy 55 km/h.

Wyładowania atmosferyczne zostały odnotowane dziś m.in w okolicach Zamościa oraz Tomaszowa Lubelskiego i Łaszczowa. Niedawno zagrzmiało także koło Łukowa, wyładowania zanotowano także w rejonie Janowa Lubelskiego.

Obecnie burze są obserwowane w okolicach Łomży na Podlasiu. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Rozwój konwekcji jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, widoczny istotny wzrost burz we wschodniej połowie kraju

Prawdopodobny obszar burz dzisiaj według IMGW-PIB

Punktowo burze nawet w formie wielokomórkowej są możliwe w nocy z soboty na niedzielę