Gwałtowne burze już tworzą się nad wschodnią Polską. Pada grad, wystąpi silny wiatr oraz ulewy

Coraz większa aktywność burzowa obserwowana jest na wschodzie Polski. Obecnie silne komórki burzowe rozwinęły się m.in w rejonie Szczebrzeszyna, Biłgoraja oraz w rejonie Turki i Lubartowa.

Szczególnie groźna sytuacja pogodowa ma panować na wschodzie i północnym-wschodzie Polski, gdzie burze mogą przybierać formę multikomórek burzowych, jak i też superkomórek burzowych.

W rejonie Świdnika wystąpiła burza, gdzie padał grad i silny, nawalny opad deszczu. Potwierdzają to dane z radarów meteorologicznych.

W kolejnych godzinach wzrastać ma aktywność burzowa na wschodzie Polski. Całkiem prawdopodobne jest utworzenie się linii burz, które mogą przybrać formę training storms, jakie prowadzić powinny do podtopień.

Niewykluczone są także burze superkomórkowe, na trasie ich możliwy są kolejne opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, nawalne opady deszczu i wiatr do 90 km/h. Ponadto poszczególne struktury konwekcyjne mogą generować bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Możliwe są 1-2 przypadki mezocyklonicznych, słabych trąb powietrznych w przypadku uformowania się superkomórek burzowych.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB

Dane z detekcji wyładowań

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/