Burze nie dadzą nam odpocząć. W środę grad do 2 cm, ulewy do 30 mm. Wiemy, gdzie pogoda będzie groźna [MAPY]

W środę pogoda w Polsce ma być kształtowana przez płytką zatokę ośrodka niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który oddziaływać ma na aurę ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego, przesuwając się z zachodu na wschód kraju. Tuż za frontem docierać będzie chłodniejsze powietrze polarno-morskie znad Atlantyku. Dzisiejsza doba przyniesie kolejne burze, lecz będą to zjawiska o niższej intensywności niż minionej doby.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne zjawiska konwekcyjne 5 czerwca 2024 r.
Intensywna konwekcja nad Polską

Dziś oraz w nocy ze środy na czwartek spodziewamy się rozwoju zjawisk burzowych nad Polską. Wygląda więc na to, że w najbliższych kilkunastu godzinach nie mamy co liczyć na totalny spokój w pogodzie. Pierwsze burze możliwe są około godzin popołudniowych, natomiast następne w nocy 5/6 czerwca 2024. Zjawiska burzowe wystąpią w pasie dzielnic zachodnich oraz wschodnich. Burze przybierać będą dziś formę pojedynczych komórek burzowych, miejscami klastrów wielokomórkowych. W godzinach późno popołudniowych komórki burzowe powinny zaniknąć na krańcach wschodnich woj. lubelskiego i podlaskiego.

Prognoza burzowa na 5 czerwca 2024 (iMGW-PIB) dla Polski

silne zjawiska konwekcyjne
Intensywne zjawiska konwekcyjne w kraju. Źródło: IMGW-PIB

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 czerwca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w kraju
Komórki z wyładowaniami 5 czerwca 2024 r. według ECMWF

Burze będą mniej intensywne niż minionej doby w Polsce

Chmury burzowe w pasie dzielnic zachodnich tworzyć mają się dziś na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, w strefie dolno-troposferycznej strefy zbieżności wiatru. Zalegać ma na tym obszarze ciepła, wilgotna i uchwiejniająca się z biegiem dnia masa powietrza. Tuż za frontem chłodnym zacznie płynąć chłodniejsza masa powietrza. Z powodu nasilonego przepływu mas powietrza wysokość opadów w burzach nie powinna przekraczać 10-30 mm w ciągu 1-2h.

Burze dziś i w kolejnych dniach

Potencjał do generowania silnych porywów wiatru również nie okaże się wysoki i nie powinny być wyższe niż 60-70 km/h. Możliwe struktury liniowe. W drugiej części dnia lokalnym burzom na zachodzie mogą towarzyszyć lejki kondensacyjne, a nawet 1-2 przypadki krótkotrwałych trąb lądowych. Istnieje ryzyko opadów gradu o średnicy 1-2 cm. Niewykluczone, że dziś burze pojawią się także w Karpatach, lecz nie będą to intensywne zjawiska konwekcyjne. Na tym obszarze wysokość opadów w burzach nie powinna być wyższa niż 5-10 mm. możliwe też opady drobnego gradu i porywy wiatru do około 50-60 km/h.

zjawiska konwekcyjne dziś w kraju
Zjawiska konwekcyjne w kraju dziś będą mniej intensywne niż minionej doby

Podczas nocy ze środy na czwartek prognozowana jest dalsza wędrówka frontu chłodnego, jaki przesuwać ma się na wschód, w kierunku centrum kraju. Ośrodki burzowe będą aktywne zwłaszcza w pierwszej części nocy, potem będą stopniowo zanikać. Jednak okresowo ich aktywność w strefie frontu może wzrastać. Zjawiska burzowe w Karpatach możliwe są jeszcze w pierwszej połowie nocy, która będzie kontynuacją dziennej konwekcji. Jednak i tam aktywność będzie szybko słabła. Komórkom burzowym będą towarzyszyły opady deszczu do około 15 mm oraz porywy wiatru nieprzekraczające 65 km/h.

Prognoza burzowa na noc 5/6 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze 5/6 czerwca 2024 r.
Wyładowania, grad i ulewy w Polsce 5/6 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

Kolejne burze już jutro nad Polską, ale także w piątek, o czym z pewnością Was poformujemy. Z uwagi na lokalny charakter burz, zalecamy śledzić radary i detektory online.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, IMGW-PIB