Nad Polską w sobotę zaczyna postępować adwekcja arktycznej masy powietrza o cechach morskich, której towarzyszy schodzący dalej na południe chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, przechodzącymi w śnieg w rejonach górskich i lokalnymi burzami. W dalszej części kraju, pomiędzy silnym wyżem z zachodu a układem niskiego ciśnienia wędrującym przez wschodnią Europę, wystąpią formacje konwekcyjne i wzrost gradientu barycznego. Zjawiska te przyniosą przelotne opady mieszane, okresowe śnieżyce oraz lokalne burze śnieżne, przeplatane licznymi rozpogodzeniami.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 9 godzin nad Polską i regionami przyległymi

IMGW wydało prognozę konwekcyjną
Od pierwszej części dnia w niestabilnym powietrzu arktycznym pojawia się rozproszona konwekcja, prowadząca do wystąpienia przelotnych śnieżyc, a miejscami także burz śnieżnych, z możliwym wystąpieniem krupy śnieżnej. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się Warmii i Mazurach, Kujawach, jak i też na północy Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu. Strefa konwekcji przemieszcza się z północy na południe i wkrótce obejmie kolejne regiony. Będzie obserwowany sukcesywny wzrost aktywności burzowej.
Prognoza burzowa na sobotę – 5 kwietnia 2025 r. dla Polski według IMGW-PIB

Prognozowane są także silne porywy wiatru oraz rozległy mróz, który obejmie znaczną część kraju już nadchodzącej nocy. Pogoda w wielu regionach stanowić ma istotne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.
Prognozowany silny wiatr i wichura oraz burze śnieżne na 5 kwietnia 2025, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Polecamy: Śnieżyca zasypie drogi. Nawet 40 cm śniegu. Paraliż komunikacyjny w niedzielę na wschodzie
Prąd strumieniowy i burze śnieżne nad Polską
Silny spływ zimnego i niestabilnego powietrza arktycznego z północy, jest połączony z nasuwaniem się od północy osi prądu strumieniowego i intensyfikacją ośrodka niżowego na wschód od Polski. Już od pierwszej części dnia tworzą się lokalne komórki konwekcyjne, które miejscami przyjmują formę pasm konwekcyjnych. Zmierzają one zgodnie z przepływem w środkowej i górnej troposferze z północy na południe. W ich zasięgu obserwowane są śnieżyce konwekcyjne i lokalne burze śnieżne. Z ich przechodzeniem wiązać się będzie miejscowy spadek widzialności do 100-500 metrów, jak i też gwałtowny spadek temperatury oraz silny wiatr o skali wichury. Gdzieniegdzie zdarzą się także kolejne burze śnieżne, więc nie bądźmy zaskoczeni, gdy niebo przetną błyskawice i usłyszymy grzmoty.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna w drugiej części sobotniego dnia według modelu WRF-ARW dla Europy i obszarów przyległych

Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz śnieżnych obejmie dziś obszary północnej, północno-wschodniej, wschodniej oraz południowo-wschodniej części kraju.
Prognozowane położenie i siła prądu strumieniowego w węzłach na wysokości izobarycznej 500 hPa według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych na 5 kwietnia 2025 r., 12Z

Dodatkowo z powodu rozwijającej się konwekcji w masie arktycznej morskiej, wzrostu różnicy ciśnienia oraz nasunięcia się prądu strumieniowego, nad Polską w pierwszy weekend kwietnia pojawią się wichury. Na przeważającym obszarze Polski porywy wiatru sięgną 60–70 km/h. Natomiast w miejscach przechodzenia silniej wypiętrzonej wiosennej konwekcji w chłodnej masie powietrza porywy wiatru osiągną nawet 70–90 km/h. Dodatkowo większe porywy wiatru spodziewane są nad Bałtykiem oraz w obszarach górskich, szczególnie w Tatrach i Bieszczadach. Wysoko w górach prędkość wiatru może przekroczyć 100-130 km/h. Dlatego odradzamy piesze wędrówki na szlaki górskie.
Burze śnieżne, 5 kwietnia 2025 r. nad Polską według modelu ECMWF

Dynamiczna pogoda i burze śnieżne w Polsce
Po zmroku oraz w nocy, w obszarach występowania opadów lub tuż po ich ustaniu, temperatura spadnie poniżej zera, co doprowadzi do powstawania oblodzenia na jezdniach i chodnikach. Może to znacząco pogorszyć warunki drogowe. Następnego dnia, 6 kwietnia 2025, silny wiatr nadal będzie odczuwalny, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, gdzie okresami może osiągać wysokie prędkości.
Prognozowane burze śnieżne na 5 kwietnia 2025, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Zjawiska konwekcyjne w kraju
Już wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę, w rejonach występowania opadów lub tuż po ich ustaniu, temperatura spadnie poniżej zera. Dlatego skutkować ma to występowaniem oblodzenia na jezdniach i chodnikach. Zatem zachowajmy ostrożność na drogach. Silny wiatr szybko się nie uspokoi. Dlatego w niedzielę będzie porywisty, głównie we wschodniej połowie kraju, gdzie jeszcze może przekraczać 50-65 km/h. Nie przewiduje się jednak kolejnych burz śnieżnych.
Prognozowane burze śnieżne początkowo wieczorem, 5 kwietnia 2025 r., 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Białe krajobrazy przez śnieżyce konwekcyjne
Dziś więc główna aktywność burzowa koncentrować ma się w zasięgu arktycznej masy powietrza, w której temperatura na poziomie 850 hPa spadnie do około -10°C, natomiast na wysokości izobarycznej 500 hPa osiągnie nawet -38/-40°C. W powietrzu arktycznym pojawi się stromy gradient temperatury, sięgającym 8°C/km. Dlatego w tej sytuacja energia dostępna drogą konwekcji wyniesie nawet 100-300 J/kg. Ważnym czynnikiem wspierającym rozwój konwekcji będzie obecność prądu strumieniowego w środkowej troposferze oraz dywergencja w jego przedniej części, co od godzin południowych do wieczornych przyczyni się do intensyfikacji zjawisk nad Polską. Najwięcej burz pojawi się po południu, gdy to chwiejność będzie największa po dziennym nagrzaniu przypowierzchniowych warstw i procesy wspomagające konwekcje najsilniejsze.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 6 kwietnia 2025, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

Dodatkowo w tych warunkach spodziewany jest rozwój chmur Cb w formie wielokomórkowych struktur, szczególnie o charakterze liniowym. Prognozy numeryczne zakładają największe ryzyko burz i silnego wiatru wschodniej i centralnej części kraju. Na zachodzie burze nie są na ogół przewidywane przez niską wilgotność masy powietrza. Szczytowa faza rozwoju burz przypadnie na godziny popołudniowe, jednak miejscami zjawiska mogą utrzymywać się także wieczorem w sobotę. Aczkolwiek w miarę upływu czasu burze będą przesuwać się na południe, a od północy kraju ich aktywność stopniowo zacznie zanikać.
Położenie burz śnieżnych online
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, IMGW-PIB, modellzentrale.de, wetterzentrale.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC