Burze wystąpią dziś we wschodniej połowie kraju. Sprawdzamy, gdzie dokładnie możliwe są zjawiska konwekcyjne. Gdzie jest burza 6.08.2022?

Burze wystąpią we wschodniej połowie kraju w sobotę. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne w naszej części Europy.

Burze wystąpią w kolejnych godzinach na wschodzie kraju

Pierwszy dzień weekendu jest ostatnim dniem w mijającym tygodniu, kiedy to wystąpi upał w Polsce. Już od jutra czeka nas istotne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie w całym regionie. Warunki pogodowe ustabilizuje klin wyżowy znad Europy Zachodniej.

Dziś burze są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Co więcej ich rozwój będzie związany z przemieszczaniem się zatoki niżowej niżu z północny Europy, z frontem chłodnym, który poprzedza linia konwergencji wiatru dolnego. Głównym zagrożeniem podczas sobotnich burz będą opady konwekcyjne deszczu do 15-30 mm, które lokalnie mogą spowodować podtopienia. Co więcej we wschodniej części kraju chmury burzowe formować mają się na linii konwergencji wiatru, co spowoduje wymuszenie pionowych prądów wstępujących i rozwój chmur Cumulonimbus. Ponadto w burzach możliwe są opady gradu o średnicy 1-2 cm, gdzieniegdzie porywy wiatru do 60-70 km/h. Nie wygląda, aby przed frontem oraz na froncie zjawiska konwekcyjny były szczególnie niebezpieczne. Ograniczą się one głównie do powiatów przygranicznych.

Sytuacja synoptyczna na 6.08.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Burze wystąpią dziś we wschodniej połowie kraju. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne. Gdzie jest burza 6.08.2022?
Front chłodny przemieszcza się na wschód

Burze pojawiły się w centralnej i północno-wschodniej części Polski w godzinach porannych. Znad Mazowsza przesunęły się na Podlasie. Nie są to szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne. Aktywność burzowa nieco wzrośnie w godzinach około południowych.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski według detektorów wyładowań

burze dziś
Burze w centrum i na NE kraju

Silny wiatr i zjawiska konwekcyjne nad Polską

Modele pogodowe prognozują największa aktywność burzową od godziny 12 do 16. Co więcej przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia do umiarkowanego, miejscami dużego. Wiatr zmieni swój kierunek zmieni z południowego, południowo-wschodniego na północno-zachodni i północny w czasie przechodzenia frontu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 6.08.2022, 12 UTC

linia zbieżności poprzedza chłodny front
Chłodny front i linia zbieżności wiatru na przedpolu frontu

Średnia prędkość wiatru sięgnie 20-30 km/h, w porywach do 50-60 km/h. Prędkość wiatru wyraźnie wzrastać ma w strefie frontowej, natomiast zacznie słabnąć za frontem wieczorem oraz w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę. Ponadto strefa wiatru przemieszczać ma się z północnego-zachodu, zachodu na wschód, południowy-wschód, osiągając największą prędkość od 13 do 18. Położenie opadów i burz online.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

burzowa prognoza
Burze w sobotę możliwe. Prognoza IMGW-PIB

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że po przejściu frontu zaczniemy dostawać się w zasięg antycyklonu atlantyckiego. Spływać ma do nas chłodniejsza masa polarnomorska. Zaobserwujemy na barometrach wzrost ciśnienia atmosferycznego w kolejnych godzinach. W kolejnych godzinach podamy nowe informacje na łamach naszego portalu.

Z kolei w godzinach popołudniowych inicjacja świeżych i aktywniejszych ośrodków burzowych możliwa jest na wspomnianej linii zbieżności w woj. podlaskim i lubelskim, gdzieniegdzie w podkarpackim, a także w Tatrach. Towarzyszyć im mogą krótkotrwałe, dość silne opady deszczu, dając sumy rzędu 20-30 mm. W ich przypadku niewykluczone są opady gradu o średnicy 1-2 cm, a także porywy wiatru do 60-70 km/h. Nie jest jednak do końca pewne, czy strefa frontowa wraz z towarzyszącej jej linią zbieżności zdąży uaktywnić się jeszcze na terenie naszego kraju – może to mieć już miejsce za naszą wschodnią granicą – informuje IMGW-PIB.