Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne burze szaleją nad Polską. Wtorek i noc 29/30 sierpnia przyniosą niszczące nawałnice w Polsce. Alerty RCB i IMGW

Burze i nawałnice Polska. Wtorek 29 sierpnia. Alerty IMGW


Z tym wpisem wchodzę trochę na grunt Arka, jednak zanim ten śpioch wstanie to minie chwila. Bieżąca sytuacja wymaga ostrzeżeń już z samego rana. Nad Polską już teraz szaleją burze. A rozpoczynający się dzień i noc z wtorku na środę przyniosą jeszcze silniejsze zjawiska burzowe.

Silne burze od rana nad Polską

Pisząc, że burze szaleją od rana nad Polską, nie przekazuję Wam całej prawdy, ponieważ cała miniona noc przebiegła dość niespokojnie. Nad krajem przechodzą burze, które lokalnie są bardzo dynamiczne.

Burze od rana nad Polską. Wtorek 29 sierpnia 2023
Burze dziś nad Polską. Bieżąca sytuacja

Zacznijmy jednak od sytuacji bieżącej. Powyżej skan z detekcji wyładowań na godzinę 5:50. Obecnie grzmi na Podlasiu, Warmii i Mazurach, a także na Mazowszu i Kujawach. To burze, które wędrują od wczorajszego popołudnia z regionu północy Włoch i Austrii na zafalowaniu, które powstało na froncie atmosferycznym. Kolejne takie zafalowanie czeka nas dziś wieczorem i w nocy z wtorku na środę, jednak o tym w dalszej części wpisu. Wracając do sytuacji bieżącej. Spójrzmy na skan z radaru opadów.

Silne burze w Polsce. Radar opadów wtorek 29 sierpnia
Silne burze w kraju. Radar opadów

Dopiero na skanie z radaru opadów Awiacja IMGW widać, jak obecne nad północną i centralną częścią kraju komórki burzowe są groźne. Głównym ryzykiem z ich przechodzenia jest nawalny deszcz powodujący podtopienia. Nie można wykluczyć opadów gradu nawet do 3-5 cm. Może pojawiać się oczywiście wiatr, który lokalnie niszczyć może drzewa i uszkadzać budynki gospodarcze. Najsilniejsze obecnie burze powstają na Mazowszu. Układ wielokomórkowy ma tutaj tendencję do szybkiego organizowania się w układ liniowy. Przemieszczając się na północ niesie on dość duże zagrożenie wiatrowe. Uważajcie na siebie.

Bardzo groźne burze podczas najbliższej doby

O tym jak doskonałe warunki do rozwoju konwekcji panują obecnie nad Polską, niech świadczy poniższa animacja. Widać na niej rozwój chmur burzowych nad krajem od godziny 1 w nocy do teraz (mamy 6 rano).

Silne burze rozwijają się nad Polską

Podczas gdy w pierwszej części animacji widzimy jak pozostałości po opisywanym wyżej MCS z południa wkraczają do kraju, rozwój nowej konwekcji zaobserwowaliśmy w okolicach 2 w nocy nad centralną Polską. Ponieważ na froncie doszło do kolejnego zafalowania, burze rozwijały się bardzo szybko, równie szybko organizując się w większy klaster wielokomórkowy. Obecnie najgroźniejsza sytuacja panuje na północ Mazowsza. Komórki te przemieszczą się na północ w stronę Warmii i Mazur.

PŁB ostrzega przed silnymi burzami w Polsce
Ostrzeżenia przed burzami od PŁB

Jednak to dopiero początek niszczącej pogody nad naszym krajem. No kolejną dobę prognozujemy jeszcze silniejsze komórki burzowe. Powyżej mapa ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą wydana przez Polskich Łowców Burz. Widzimy, że praktycznie cała wschodnia część kraju objęta jest aż 2 stopniem zagrożenia. Warunki do powstania niszczących zjawisk burzowych od wtorkowego popołudnia do środy będą nieprawdopodobnie sprzyjające. Energia CAPE sięgać będzie w kraju 3500 J/kg. To wartości spotykane raczej na rozgrzanych równinach USA, a nie w naszym zakątku Świata. Do tego umiarkowane i silne uskoki wiatru oraz zafalowanie na froncie. Wszystko to skutkowało będzie możliwie najsilniejszymi burzami w tym roku. Sytuacja jest na tyle groźna, że koledzy z Polskich Łowców Burz ostrzegają przed aktualizacją ostrzeżeń do 3, najwyższego stopnia ostrzeżeń. To oznacza już burze o niszczącej sile.

Ostrzeżenia IMGW

Na wysokości zadania stanęli dziś synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od rana wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Ich zasięg pokrywa się z mapą Polskich Łowców Burz, dlatego obie organizacje „robią dziś dobrą robotę”.

Ostrzeżenia przed pogodą wydane przez IMGW
Ostrzeżenia IMGW przed groźną pogodą

Pracownicy IMGW wydali ostrzeżenia również dla regionów bardziej wysuniętych na zachód. Wydaje mi się jednak, że najsilniejsze burze przetoczą się dziś przez centralny pas kraju od Śląska po Pomorze oraz na wschód od linii Wisły. Ostrzeżenia obowiązują do środy do godzin porannych, jednak warto zaznaczyć, że na stronach IMGW wydano już ostrzeżenia również na środę 30 sierpnia. Słusznie ponieważ jutrzejsza doba również przyniesie silne burze. Tym razem już na wschodzie kraju. Mam nadzieję, że dziś za dnia stosowne ostrzeżenia pojawią się na naszych telefonach w postaci alertów RCB. Sytuacja podczas nadchodzącej doby będzie naprawdę groźna. O przebiegu zjawisk burzowych pisali będziemy na bieżąco. Pamiętajcie sprawdzać radary opadów i wyładowań na naszej stronie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk