We wtorek na obszarze Polski możliwe burze z silnym wiatrem. Prawdopodobny grad i krupa śnieżna

We wtorek pogodę na obszarze naszej części Europy zaczyna kształtować rozległy układ niskiego ciśnienia znad północnej części Starego Kontynentu. Napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu za frontem zokludowanym. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, co skutkować będzie wystąpieniem niestabilności powietrza. Spodziewany jest wyraźnie wzmożony przepływ mas powietrza na poziomie sterującym (5500 m.n.p.g) ponad 25 m/s.

Spodziewany jest rozwój licznych chmur Cb zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych pasm konwekcyjnych. Szczególnie liczne struktury konwekcyjne powstaną nad Morzem Bałtyckim, przepływ w środkowej troposferze sprzyjać będzie ich przemieszczaniu nad północne obszary Polski.

Silne porywy wiatru nie tylko związane będą z konwekcją, ale także ze stosunkowo dużym gradientem ciśnienia. Na Morzu Bałtyckim przewiduje się silny sztorm 11 w skali Beauforta.

Podczas przechodzenia chmur Cb niewykluczone są opady drobnego gradu z powodu nisko położonej izotermy zero, punktowo krupy śnieżnej. Aktywność elektryczna będzie niewielka, a podstawowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 95 km/h.

Rozwój konwekcji spodziewany jest zarówno za dnia dzisiaj, jak i też w porze nocnej z wtorku na środę. Również w głębi lądu za strefą frontu okluzji. Jutro konwekcja w chłodnej masie z punktowymi burzami obejmie przeważający obszar naszego kraju.

Prognozowany obszar burz według organizacji ESTOFEX

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny, prognoza G. Zawiślak

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TU