Pogoda: Mroźny poranek po burzach w Polsce. Lokalnie pojawiła się mgła osadzająca szadź

Żywioły natury ucichły. Wczoraj w kraju mieliśmy dynamiczną sytuacje pogodową związana ze schodzeniem niżu znad Bałtyku przez Litwę po Białoruś i Ukrainę. Front chłodny niżu kontynuował swój pochód znad M. Bałtyckiego w kierunku południowej części kraju. W wielu miejscach Polski wystąpiły opady deszczu ze śniegiem, krupy lodowej oraz śniegu i drobnego gradu. Dodatkowo pojawiły się silne porywy wiatru, miejscami przekraczające 70 km/h i burze.

O poranku na stacjach IMGW-PIB notowano ujemne temperatury. Radiacyjnemu wypromieniowani ciepła sprzyjało zanikające zachmurzenie nad Polską w porze nocnej pochodzenia konwekcyjnego, słabnący wiatr i zalegające powietrze pochodzenia arktycznego. Przeważający obszar naszego kraju już w nocy znalazł się pod wpływem wyżu z rejonu Wysp Brytyjskich.

Poranne dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB. Lokalnie po dziennych i wieczornych opadach doszło do oblodzenia dróg i chodników, zwłaszcza w centrum na wschodzie i południu Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27 marca 2019 r. godzina 00 UTC. Widoczna tzw. „pochylnia” w polu ciśnienia sprzyjająca adwekcji powietrza arktycznego, morskiego z wyższych szerokości geograficznych. Na zachód od Wysp Brytyjskich ulokowany jest wyż, natomiast na wschód od Polski widoczny jest niż. Wkrótce jednak dotrą do nas opady związany z okludującym się układem frontów atmosferycznych nad zachodnią połowę RP.