Burze są groźne. Miejcie się na baczności

Burze to nie jest zabawa. Burze są jednym z najgroźniejszych zjawisk występujących na naszej planecie.

Zjawiska burzowe niosą ze sobą wile groźnych zjawisk atmosferycznych. Burze zawsze niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne. Piorun niesie ze sobą olbrzymi, śmiercionośny ładunek energii. Pamiętajcie, by nie przebywać w burze na otwartej przestrzeni. Porażenie piorunem w większości przypadków kończy się zgonem ofiary. Aby uzmysłowić Wam z jaką siłą mamy do czynienia podczas burzy niosącej wyładowania, zobaczcie poniższą kompilację.

https://www.youtube.com/watch?v=udGQf0EFti0

Drugim z zagrożeń jest wiatr. Wiele burz, zwłaszcza tych tworzących struktury liniowe lub superkomórki burzowe mogą powodować olbrzymi szkody wiatrowe. Burze generują również zjawiska downburst, czyli spadający na powierzchnie ziemi z impetem, olbrzymi ładunek deszczu. Zjawisku temu zawsze towarzyszy bardzo silny podmuch wiatru. Niszcząca siła. Ludzie często już po nadejściu burzy próbują ratować swój dobytek. Nie róbcie tego. Gdy niszczący wiatr uderza w Wasz dobytek, ratujcie siebie. Dobytku już nie uratujecie. Zobaczcie filmik z 27 marca z Turcji. Wydaje się to śmieszne, ale mogło skończyć się tragicznie. Na szali swojego życia Pan postawił parasol 😉 Warto?

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2564402607119600/

Kolejne zagrożenie, które niesie burza to grad. Tutaj nie mamy już zupełnie nic do powiedzenia. Oczywiście ludzie zajmujący się „łowieniem burz” mają wiedzę w której części chmury istnieje największe prawdopodobieństwo opadów gradu. Jednak zwykłemu obywatelowi (nie burzowemu świrowi) ciężko jest określi gdzie dokładnie spadnie grad. Jedyne co pozostaje to czytać ostrzeżenia na portalach takich jak nasz. Śledzić radary burz oraz w razie nadchodzenia silnej burzy postarać się zabezpieczyć np auta chowając je pod dachy lub przynajmniej próbując przykrywać kocami. Jak groźny i olbrzymi potrafi być grad? Zobaczcie co przydarzyło się podczas burzy przechodzącej rok temu przez Stambuł, w Turcji.