Burze są już blisko województwa lubelskiego. Wcześniej grzmiało na Podlasiu

W niedzielę Polska jest w zasięgu obszaru obniżonego ciśnienia. Przez nasz kraj przebiega strefa falującego frontu atmosferycznego, który wkrótce zmieni swój charakter w całości na ciepły. Do województwa lubelskiego zbliżają się burze i kolejne opady atmosferyczne.

Niedawno burze obserwowano na Podlasiu. Jednak aktywniejsze elektryczne zbliżają się znad Ukrainy. Największe szanse na zjawiska burzowe są na Roztoczu.

Podstawowym zagrożeniem ze strony wieczornych oraz nocnych burz mogą być ulewne opady deszczu. Możliwa jest miejscowa akumulacja opadów, zwłaszcza w południowej części województwa od 10 mm do 40 mm. Opady gradu nie są prognozowane, mniejsze jest także ryzyko silnego wiatru powyżej 50 km/h.

Chmury Cumulonimbus tworzyć będą się z uniesionego trybu konwekcji, dlatego ryzyko groźnych zjawisk będzie ograniczone.

Lokalnie burze będą w innych częściach regionu podczas nadchodzącej nocy, ale ich głównym zagrożeniem ma być deszcz i wyładowania atmosferyczne.

Szczególnie liczne i aktywne elektrycznie jak na zalegającą masę powietrza burze są możliwe na południu województwa lubelskiego, w ciągu nocy strefa burz i opadów z nim związanych może sięgnąć wysokości Lublina.

Lokalnie burze mogą utrzymać się do godzin porannych w poniedziałek.

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut

Radar opadów, produkt CMAX, dane IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej