Burze nad Polską. Nawet 60-80 mm. Od zachodu wkroczy kolejny groźny front.
Niebezpieczna sytuacja pogodowa znów w kraju
Rozwój burz we wtorek występować ma stosunkowo niewielkim obszarze Polski, dlatego większość kraju cieszyć będzie się przez moment stabilną aurą kształtowaną przez wyż. Minionej doby oraz w nocy z wtorku na środę silne ulewy nawiedziły m.in Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Ziemie Łódzką i Mazowsze, miejscami spadła ponad 2-krotna miesięczna norma opadowa dla sierpnia. Są regiony, gdzie napadało ponad 90-150 mm, gdzie doszło do lokalnych powodzi błyskawicznych. Szczególnie w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego i na obszarze Warszawy, gdzie pojawiły się poważne utrudnienia komunikacyjne.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 30 godzin na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych
Silne burze w Polsce
Największa aktywność wtorkowych burz będzie w zasięgu górnego niżu. Ośrodek ten migrować ma znad woj. mazowieckiego nad Podlasie. W jego obrębie dochodzić ma do tworzenia się nowych stref opadów atmosferycznych i lokalnych burz. Niewykluczone dlatego, że spadnie miejscami 30 mm, ale lokalnie na wschodnim Mazowszu i Podlasiu do 70-80 mm. Pojawiać mogą się także struktury generujące ulewne opady bez towarzyszących im wyładowaniom atmosferycznym. Prędkość wiatru sięgnie około 60-80 km/h oraz lokalnie może spaść grad. Burze występować mają w godzinach porannych i utrzymywać będą się w kolejnych godzinach we wtorek. Kolejne burze mogą rozwijać się na wschodzie, południowym wschodzie Lubelszczyzny.
Ponadto grzmieć powinno na południu woj. podkarpackiego i małopolskiego. Ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich i podgórskich, gdzie ważną rolę w inicjacji konwekcji może odegrać orografia terenu, wymuszając ruchy wstępujące i zaznaczy się jeszcze masa zwrotnikowa. Lokalnie możliwe są dlatego zalania i podtopienia oraz kolejne powodzie błyskawiczne. Burze najbardziej aktywne będą około południa i po południu. Utrzymają się także wieczorem i w nocy.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie, ale upał wróci bardzo szybko
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 20 sierpnia 2024, 15Z według modelu WRF-ARW dla Polski
Prognoza burzowa na 20 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy dziś na przeważającym obszarze kraju od 23°C do 27°C, wyższe wartości tylko południowym wschodzie: od 28°C do 30°C, natomiast wyraźnie chłodniej na wybrzeżu i na Podhalu, gdzie będzie od 20°C do 22°C.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych
Groźna pogoda w Polsce
Podczas nadchodzącej nocy prognozowane są w dalszym ciągu burze. Na północnym wschodzie zaznaczy się wpływ górnego niżu odsuwającego się nad Białoruś. Szacuje się, że na tym obszarze wysokość opadów sięgnie do 20-40 mm. Jednak wiatr nie powinien stanowić istotnego zagrożenia i porywy nie powinny być większe niż 60-80 km/h. W pierwszej połowie nocy powinny być to najsilniejsze zjawiska na tym obszarze. Na zachodzie, południowym zachodzie pojawi się kolejna strefa opadów i burz, która związana będzie ze wkraczaniem zatoki niżowej i chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem zaznaczy się dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru, na której to powinna się koncentrować główna aktywność burzowa.
Na tym obszarze szacujemy wysokość opadów do 20-30 mm, miejscami wiatr w zasięgu burz i frontu do 70-80 km/h. Miejscami spadnie grad o średnicy 1-2 cm. Niewykluczone, że na tym obszarze pojawi się wydajna strefa opadów wielkoskalowych, wkraczając od Czech. W strefę burz i opadów mogą być miejscami wbudowane opady jednostajne.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, modellzentrale.de, essl.org