Burze i silne ulewy nad Polską. Pogorszenie pogody zmierza na wschód. Będą przymrozki w kraju


Burze i silne ulewy w kraju. Pogorszenie pogody zmierza dalej na wschód. Spodziewane przymrozki na północnym wschodzie i północy w czasie najbliższych nocy i poranków.

Burze i obfite opady niezwiązane z burzami nad Polską. Układ frontów wędruje na wschód

Na pogodę wpływa dziś wyż z centrum nad Bałtykiem, który zaznacza się swoim klinem głównie na północy kraju, przynosząc stabilne warunki pogodowe na obszarze Pomorza i Warmii oraz Mazur. Dodatkowo z zachodu na wschód wędruje okludujący się system frontów atmosferycznych z płytkim niżem, jaki przynosi umiarkowaną i silną ulewę. Dociera do nas polarno-morska masa powietrza, w której obserwujemy przewagę zachmurzenia dużego i całkowitego. Pojawiły się również burze na południu i południowym wschodzie. W drugiej części dnia oraz wieczorem silne opady występują w centrum i na wschodzie, południowym wschodzie. Ulewa osłabnie w regionie jutro w pierwszej części dnia. Koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia przyniesie dominacji blokady antycyklonalnej i stabilizacje pogody. Nocne i poranne przymrozki są możliwe w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń w najbliższych dniach.

Zobacz też: Silna ulewa wkroczyła do Polski. Zmierza na wschód, południowy wschód. Nawet 30 mm deszczu i burze

W sobotę najpierw burze rozwinęły się nad Małopolską. Pioruny w drugiej części dnia zarejestrowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung i PERUN w rejonie Limanowej. Potem burze pojawiły się na południowym wschodzie i wschodzie woj. małopolskiego Następnie grzmiało na obszarze woj. podkarpackiego. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okazały się opady atmosferyczne lokalnie o natężeniu sięgającym 15 mm/h. Gdzieniegdzie w burzach możliwe były porywy wiatru do 65 km/h oraz niewielki grad. Korzystne warunki do rozwoju burz przesunęło się potem na południowy wschód.

Dane z radarów meteorologicznych wchodzących w skład sieci POLRAD, 6 maja 2023, 20:00 czasu urzędowego. Podkład mapy: OpenStreetMaps, licencja ODB

burze i silna ulewa Polska
Dane z sieci radarów dopplerowskich należących do IMGW-PIB. Obfite opady nad Polską. Podkład mapowy: OpenStreetMaps, OpenStreetMap.org

Struktura liniowa pojawiła się na południu kraju

Dodatkowo zgodnie z prognozami zaobserwowaliśmy lepiej zorganizowaną formacje burzową. Wielokomórkowa burzowa o liniowej strukturze, jaka przemieściła się z powiatu tarnowskiego (woj. małopolskie) do pow. jasielskiego i pow. dębickiego (woj. podkarpackie) utworzyła na swoim czele dość fotogeniczną chmurę szelfową. Wieczorem w sobotę nie obserwuje się już tworzenia kolejnych burz. W dzielnicach centralnych, wschodnich i na południowym wschodzie obserwuje się opady o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym związane z układem frontów atmosferycznych.

burze i silna ulewa na południu
Silna ulewa i burze dziś nad Polską

Niewielkie komórki burzowe rozwinęły się na krańcach południowych Śląska, w rejonie Beskidu Żywieckiego, i powoli przemieszczają się na wschód. Kolejne, niewielkie burze, rozwijają się nad Beskidem Śląsko-Morawskim i prawdopodobnie wkroczą nad nasz Beskid Żywiecki. Burzom towarzyszy niewielka ilość wyładowań i opady o natężeniu 2-5 mm/10 min. Na pozostałym obszarze kraju występują jedynie opady deszczu, okresami intensywne, ale bez burz – poinformowało w godzinach wieczornych IMGW-PIB.

Bieżące położenie opadów i zanikających burz, można śledzić w zakładce radar opadów.

 Fanipogody.pl