Burze śnieżne pojawiły się w środę na północy naszego kraju. Obfite i wielogodzinne opady śniegu związane z „bałtyckim efektem morza”, doprowadziło miejscami do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Ponadto w wielu regionach po zachodzie słońca chwycił lekki mróz, co spowodowało oblodzenie dróg i chodników.
Burze śnieżne wystąpiły zgodnie z prognozami na północy Polski
W środę przez naszą część Starego Kontynentu, przeszedł z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny, za który odpowiedzialny był niż o imieniu Zora znad południowo wschodniego Bałtyku. Co więcej po przejściu pierwszego chłodnego frontu, wkroczył od zachodu kolejny front o charakterze chłodnym związanym z płytkim i wtórnym ośrodkiem niżowym znad południowo zachodniego Bałtyku. Znaleźliśmy się w chłodnej, wilgotnej i w wielu miejscach chwiejnej masie polarnej, w której z powodzeniem tworzyły się chmury kłębiaste. Głównie na Pomorzu Zachodnim, pojawiły się lokalne burze śnieżne.
Dziś sytuacja baryczna nie uległa większej zmianie. Dalej znajdujemy się w polu obniżonego ciśnienia. Nasz kraj pozostaje na peryferiach odsuwającego się cyklonu Zora znad Bałtyku. Jednak na północy kraju zaznacza się wpływ płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8 grudnia 2022, 18 UTC dla Polski
Intensywny efekt morza na północy, pojawiły się całkiem aktywne elektrycznie burze śnieżne w Polsce
W środę wystąpiły śnieżyce konwekcyjne głównie w północnej Polsce. Opady były jednak mocno nierównomierne z uwagi na ich konwekcyjny charakter. Nad jednym obszarem potrafiło przejść nawet kilka chmur Cumulonimbus, skutkując dużą akumulacją pokrywy śnieżnej w krótkim czasie. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, zanotowały wyładowania atmosferyczne szczególnie na Pomorzu Zachodnim. Zatem zaobserwowano pełnoprawne burze śnieżne. Chmury kłębiaste są dziś słabiej wypiętrzone, dlatego nie wystąpiły wyładowania atmosferyczne. Jednak na północy kraju w dalszym ciągu notowane są umiarkowane, okresowo silne opady zimowe przy ujemnej temperaturze, powodując znaczne przyrost pokrywy śnieżnej. Opady nad Polską można śledzić online.
Nawet 15 cm śniegu mogło spaść miejscami na północnym zachodzie Polski
Z danych pomiarowych oraz relacji mieszkańców wynika, że spadło w północnej połowie kraju nawet 10-15 cm. Najwięcej śniegu napadało na Pomorzu Zachodnim, gdzie oddziaływał szczególnie intensywny „bałtycki efekt morza”. Liczne chmury kłębiaste formujące się na skutek spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody wyżej wymienionego słonego akwenu, wędrowały następnie nad ląd, przynosząc umiarkowane, okresowo i miejscami obfite opady śniegu. Należy pamiętać, że sieć pomiarowa IMGW nie jest w stanie wyłapać wszystkich rekordów, jeśli chodzi o wysokość pokrywy śnieżnej. Szczególnie, gdy występują opady konwekcyjne, które cechują się dużą lokalnością i dlatego są bardziej nierównomierne, niż opady wielkoskalowe, jakie dadzą się we znaki w najbliższych dniach, powodując na dużym obszarze Polski paraliże komunikacyjne.
Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach PSHM w Polsce, 8 grudnia 2022, o godzinie 7:00 czasu urzędowego. Źródło grafiki: CMM IMGW-PIB
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej na posterunkach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, za okres od 7.12.2022 / 8.12.2022 w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB
Wyładowania atmosferyczne pojawiły się w czasie ubiegłej doby głównie na Pomorzu Zachodnim
Wczoraj wyładowania po godzinie 16, zarejestrowano w rejonie Koszalina, Darłowa, Białogardu, Siemyśla. Pojedyncze wyładowania, ale nie związane z „bałtyckim efektem morza”, pojawiły się w rejonie Słubic. Według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, zagrzmiało w rejonie miejscowości Świecko.
Burze śnieżne nad Polską, 7 grudnia 2022, wyładowania atmosferyczne zostały wykryte przez sieć detektorów wyładowań Blitzortung
Z powodu obfitych opadów śniegu i lokalnych burz śnieżnych, doszło do lokalnych paraliżu na drogach. GDDKiA Szczecin poinformowało, że droga S6 prowadzącą z Sianowa do Koszalina została zablokowana przez samochody ciężarowe. Zalegający na jezdni śnieg spowodował, że samochody nie były w stanie podjechać pod wzniesienie. Na ulicy Gdańskiej w Koszalinie utworzył się niemal 2,5 kilometrowy korek.
Ze względu na silne opady śniegu ciężarówki poruszały się z niską prędkością. Wiele pojazdów nie mogło ich wyminąć na północy kraju. Po kilku godzinach ciągi komunikacyjne zostały odblokowane, śliskość dróg była neutralizowana w wielu regionach Polski za pomocą chlorku sodu i piasku. Dziś również służby utrzymania dróg miały pełne ręce roboty. Zwłaszcza w północnej połowie kraju.
Konwekcyjny charakter opadów, 8 grudnia 2022 po godzinie 18:00 w północnej połowie naszego kraju. Informacje pochodzą z sieci radarów meteorologicznych POLRAD
Mróz w nocy, miejscami opady śniegu. Największe początkowo w północnej połowie kraju, stopniowo będą słabnąć na tym obszarze. Nie są przewidywane już burze śnieżne, gdyż chmury kłębiaste nie powinny rozbudowywać się na tyle mocno, aby doszło do elektryzacji w chmurach
Noc z czwartku na piątek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na krańcach południowo-wschodnich możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Ponadto na północnym zachodzie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 400 metrów. Drogi i chodniki śliskie. Temperatura minimalna od -5°C w rejonach podgórskich, około -1°C w centrum, do 1°C na Górnym Śląsku. Ponadto na Pomorzu w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń spadek temperatury do -8°C. Wiatr okaże się słaby, tylko na północnym wschodzie okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 55 km/h, a w Tatrach do 60 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. W wielu miejscach drogi okażą się śliskie, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.
Minimalna temperatura powietrza, 9 grudnia 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC