Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczne burze wystąpiły nad Polską. Pojawiły się superkomórki, grad i chmury stropowe (WASZE ZDJĘCIA)Sobotni dzień był bardzo burzowy, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Grzmiało m.in na Podkarpaciu, ale także na Lubelszczyźnie i Mazowszu i Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Zjawiska konwekcyjne obserwowano również w południowej części Polski i na północy.

Tegoroczny maj zaczyna odrabiać straty z pierwszych dni tego miesiąca. Do naszego kraju nareszcie docierają cieplejsze masy powietrza z południowego-wschodu. Sprzyja temu rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Ulokowanie słabnącego wyżu nad Skandynawią oraz rozległego obszaru obniżonego ciśnienia z ośrodkami w rejonie Europy Zachodniej, Sardynii, ale także Morza Czarnego i Turcji.

Postępująca adwekcja powietrza z okolic Morza Czarnego i Śródziemnego obfituje w wilgoć, dlatego z powodzeniem rozwijają się w nim chmur burzowe, zwłaszcza na lokalnych strefach zbieżności wiatru i obszarach wznoszenia.

Konwekcja formowała się dziś w warunkach nieco większego przepływu mas powietrza, dlatego z powodzeniem powstały klastry wielokomórkowe, ale i także superkomórki burzowe. Były one całkiem liczne we wschodniej połowie kraju. Pod wieczór do tej części kraju dotarł dezorganizujący się układ mezoskalowy znad Ukrainy.

Obecnie burze mocno osłabły i występują tylko w województwie warmińsko-mazurskim oraz na Podlasiu

Anna G, zdjęcie ze Świdnika
Paweł Serej
Krystyna Bałachowska
Sylwia Kociszewska
Kinga Kawerska
Tomasz Ostapiuk, chmura szelfowa w rejonie Międzyrzeca Podlaskiego
Kuba Florczyk, Andrychów
Józef Traczykiewicz ( Gmina Sułów) chmura szelfowa
Przemek Małysz, zdjęcie przedstawiające chmurę stropową superkomórki burzowej z okolic Piask
Rafał Kozak, chmura stropowa w rejonie Piask burzy superkomórkowej
Wojciech Kantarowicz, chmura szelfowa z Międzyrzeca Podlaskiego


Superkomórka burzowa z okolic Minkowic fot. Edwin Kolanowski

Niestety fizycznie nie jesteśmy w stanie wrzucić kilkuset zdjęć na serwer od Was. Za wszystkie dziękujemy. Ilość nadesłanych zdjęć przerosła nasze oczekiwania.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 24 godzin w Polsce przez detektory wyładowań

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz