Pogoda na sobotę dla Polski: Możliwe opady deszczu, punktowo burze i grad

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdzie się już w dużo chłodniejszej masie pochodzenia polarno-morskiego. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Tylko na krańcach północno-wschodnich zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe. Dalej na wschód przemieszczać ma się pofalowany front atmosferyczny. Wpływ na sytuacje pogodą ma mieć niż znad Morza Północnego i związana z nim wcześniej wymieniona strefa frontowa.

Modele numeryczne prognozują słabo/umiarkowaną chwiejność termodynamiczną na poziomie od 400 J/kg do 1300 J/kg, zwłaszcza w we wschodniej połowie kraju. Analizując wskaźniki kinematyczne można dojść do wniosku, że występować ma niewielki przepływ mas powietrza na najważniejszych poziomach izobarycznych.

Ścinanie wiatru z tego powodu przyjmie niskie wartości, zatem chmury Cumulonimbus nie powinny mieć tendencji do łączenia się w większe i bardziej trwałe struktury pochodzenia konwekcyjnego.

W czasie burz prawdopodobne są opady ulewnego deszczu, punktowo mogące prowadzić do podtopień, jak i też drobny grad do 1 cm.

Prognozowany obszar burz na dzień 27 kwietnia 2019 r. od godziny 8 czasu lokalnego do 28 kwietnia 8 rano, organizacja Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej