Burze superkomórkowe będą nagle ustępować. Atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować po zachodzie słońca nad Polską

Burze występują nad Polską od drugiej części dnia. Obserwowane są groźne burze superkomórkowe.

Burze występują na południu, centrum i południowym-wschodzie

W piątek na południowym-wschodzie zaznacza się strefa pofalowanego frontu chłodnego. Rozdziela one cieplejsze powietrze od chłodniejszego. Dodatkowo w obrębie zafalowanego frontu rozwinęło się zaburzenie falowe, które sprzyja intensyfikacji zjawisk o charakterze konwekcyjnym. Nad Polską obserwuje się dość niespodziewanie silne burze, które przybierają postać m.in  superkomórek burzowych. W najbliższych godzinach burze zdarzyć mogą się na wschodzie.

Aktywność burzowa w nocy będzie kontynuacją burz, które rozwinęły się w ciągu dnia. Występowanie burz ograniczać się będzie do pierwszych godzin nocnych, a obszar zagrożony burzami to południowo-wschodnia i częściowo wschodnia Polska. Ze względu na malejącą insolację słoneczną zagrożenie silnymi zjawiskami będzie również dość szybko maleć. Opady deszczu nie powinny przekraczać 10 mm, a porywy wiatru 70 km/h. Lokalnie możliwy opad drobnego gradu – informuje IMGW-PIB.

Burze można śledzić na bieżąco na zobrazowaniach radarowych i satelitarnych.

Dynamiczne procesy pogodowe pod silnym napływem powietrza z zachodu, a dokładniej znad Atlantyku. Występuje silny prąd strumieniowy, osiągający aż 200 km/h. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma tendencje do schodzenia niżej.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w polsce

Groźne superkomórki nad Polską

Po godzinie 18 obserwowaliśmy wysoką aktywność burzową w centrum i na południu oraz południowym-wschodzie. Krótko po 19 najlepiej rozwinięta komórka, mająca cechy typowej superkomórki przechodzi w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej w woj. małopolskim. Porywy wiatru związane z tą komórką mogą sięgać nawet 100 km/h. Możliwy jest również opad dużego gradu. Zdecydowanie słabsze burze obserwowane są na terenie województwa łódzkiego, w centralnej części województwa świętokrzyskiego oraz na południu Podkarpacia, jak i też na Mazowszu. Natężenie opadów sięga 10-15 mm/h, ale burze dość szybko przemieszczają się, więc całkowita suma opadów nie będzie duża. Porywy wiatru na ogół nie będą przekraczać 70 km/h, ale punktowo, w rejonie występowania superkomórek, mogą dochodzić nawet do 100 km/h. W kolejnych godzinach burze będą przemieszczać się dalej na wschód i wraz z nadejściem wieczoru, stopniowo słabnąć, a następnie zanikać.

Zobrazowanie radarowe ukazujące m.in superkomórkę burzową w rejonie Tarnowa, która może generować opady gradu w Polsce

Burze superkomórkowe będą nagle ustępować. Atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować po zachodzie słońca nad Polską

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i początkowo na wschodzie kraju okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym wschodzie początkowo także burze z opadem do 15 mm. Nad ranem w dolinach i kotlinach podkarpackich możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 5°C, 6°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, od 7°C do 11°C na przeważającym obszarze, do 12°C lokalnie nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy oraz początkowo w centrum i na wschodzie porywisty, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu i wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 14.04.2022, 04Z według modelu ICON

burze w kraju

(fot. ilustracyjne. Fani Pogody, przykład superkomórki burzowej typu niskoopadowego (ang. LP) z 2021 roku, która została uchwycona w rejonie Lubartowa, 15 sierpnia 2021.