Dziś Polska ma znajdować się pod wpływem płytkich niżów nasuwających się od zachodu i południa, jakie przemieszczą się nad Polską, sprowadzając intensywne opady deszczu (szczególnie na południu i południowym wschodzie) i wschodzie oraz silne burze, które miejscami spowodują podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne.
Groźna pogoda i silne burze w Polsce
W sobotę rano burze występują w strefie od Kotliny Kłodzkiej, przez Opolszczyznę i Śląsk po Podhale. Szacuje się, że miejscami przekracza 5 mm/10min. Jednak burzom w pierwszej części dnia nie powinny towarzyszyć porywy wiatru powyżej 65 km/h. Niska prędkość przemieszczanie się komórek konwekcyjnych lokalnie generuje większe sumy opadów. Spodziewamy się, że w najbliższych godzinach, w miarę przemieszczania się komórek w kierunku wschodnim, natężenie zjawisk z nimi związanych powinno stopniowo tracić na intensywności. Kolejne burze w regionie prognozowane są w godzinach popołudniowych i będą znacznie intensywniejsze niż w godzinach porannych.
Sytuacja baryczna na 17.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Sobota przyniesie w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz sięgać będzie od 15 mm do 20 mm w północnych obszarach kraju, około 30 mm, lokalnie do 40 mm w centralnej Polsce, do 50-70 mm podczas akumulacji ma obszarach podkarpackich. Szczególnie Karpatach i Górach Świętokrzyskich i miejscami na Lubelszczyźnie. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 21°C, 22°C nad samym morzem, od 23°C do 27°C na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Sudetów, od 28°C do 32°C nad resztą kraju, gdzieniegdzie do 33°C na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Wiatr będzie przeważnie słaby, na ogół z kierunków zachodnich, jedynie na wybrzeżu i Pomorzu okresami umiarkowany, okresami północny. Tylko w czasie burz możliwe porywy do 70 km/h, na południu do 90 km/h.
Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski
Silne zjawiska burzowe w drugiej części dnia
Dominować mają dziś pojedyncze komórki burzowe, które miejscami połączą się w klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Możliwe jest miejscami wystąpienia zjawiska training storms, które polega na przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem, co w konsekwencji doprowadzać może do podtopień i zalań. Najsilniejsze burze będą występować już w godzinach okołopołudniowych i po południu oraz wieczorem. Niewykluczone, że zjawiska burzowe utrzymają się również w nocy z soboty na niedzielę. Szacujemy, że wysokość opadów sięgnie 30-40 mm, a miejscami na skutek akumulacji po 1-2h do nawet 50-70 mm i więcej. Porywy wiatru w burzach osiągną 70-90 km/h, padać może także grad o średnicy 2- cm.
Polecamy: Silne załamanie pogody na koniec weekendu? Front wypchnie upał. Z 32 do 18 stopni w Polsce
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Słaby przepływ mas powietrza sprzyjać ma dziś tworzeniu się słabo zorganizowanych, ale wydajnych opadowo groźnych burz. Głównym zagrożeniem okażą się w sobotę intensywne opady deszczu. Duża wodność atmosfery sięgająca 40-46 mm, może sprzyjać tworzeniu się silnych burz z nawalnymi opadami. Prędkość przemieszczania burz będzie niewielka, ale miejscami utworzą się słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć miejscami powodzi błyskawicznych, szczególnie w obszarach niżej położonych oraz mocno zurbanizowanych. Ważnym zagrożeniem będą także silne podmuchy wiatru generowane w zasięgu zjawisk wet microburst, których prędkość osiągnie nawet 70-90 km/h. Niewykluczone, że pojawią się także lokalne superkomórki burzowe. Głównie na Pogórzach, centralnej Polsce oraz na Kujawach. Zjawiska burzowe będą możliwe przez całą dobę i z niewielką prędkością przesuwać mają się na wschód, północny wschód.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, mapy: modellzentrale.de