We wtorek pogoda w Polsce jest kształtowana częściowo przez niż baryczny i wilgotne powietrze polarno-morskie. Miejscami we wschodniej Polsce prognozowane są opady deszczu, dodatkowo możliwymi pojedynczymi i na ogół słabymi burzami. Zaznaczy się tam wilgotna i chwiejna masa powietrza. Co więcej, na zachodzie kraju nie wystąpią opady deszczu. Przy dużej wilgoci w nocy i nad ranem formowały się zamglenia i miejscowe słabe mgły oraz chmury niskie stratus. Na pozostałym obszarze Polski rozwinie się dziś słaby wyż baryczny, stabilizując warunki atmosferyczne.
Wyładowania atmosferyczne przyniosą dziś burze w kraju
Dziś na zachodzie prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na pozostałym obszarze okresami także duże. Gdzieniegdzie na północy, wschodzie i południowym wschodzie prognozowane są przelotne opady deszczu. i miejscami burze Jednak na krańcach wschodnich, północno-wschodnich lokalnie możliwe burze i tam prognozowana suma opadów do 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od około 20°C na wybrzeżu i w rejonach podgórskich, do 25°C na wschodzie oraz na krańcach zachodnich. Wiatr będzie na ogół słaby, tylko na południu okresami umiarkowany i porywisty, północno-zachodni.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
Dynamiczna sytuacja pogodowa we wtorek
Wtorkowe burze okażą się na ogół słabsze i mniej liczne niż minionej doby nad Polską. Niska prędkość przemieszczania się chmur burzowych prowadzić będzie do występowania znacznych sum opadowych, co w konsekwencji doprowadzać może do podtopień i zalań. Największe ryzyko tego typu zdarzeń będzie w obszarach silnie zurbanizowanych i nisko położonych. Pierwsze burze mogą utworzyć się już około południa. Szacuje się, że dziś porywy wiatru w burzach nie przekroczą 50-65 km/h. Ponadto możliwa jest akumulacja opadów burzowych do 10-20 mm.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski
Chmury Cb przemieszczać będą się dziś z północnego zachodu na południowy wschód. Ośrodki burzowe są dziś prognozowane głównie na wschodzie, północnym wschodzie. Ponadto nie można wykluczyć pojedynczych przypadków małego gradu.
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Nie są już prognozowane burze nad Polską. Gdzieniegdzie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów. Ich rozwój będzie możliwy dzięki dużej wilgotności powietrza i niskiej prędkości wiatru oraz prognozowanego spadku temperatury. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie 11°C na południu. Jednak do około 15°C w centrum i na zachodzie, do 17°C nad morzem, niższe wartości w kotlinach górskich, od 7°C do 10°C. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na zachodzie południowo-wschodni.
W środę czeka nas chwilowy odpoczynek od burz. Jednak te powinny pojawić się wieczorem i w nocy ze środy na czwartek nad Polską. Znacznie groźniejsze burze pojawią się w czwartek na zachodzie i centrum. Niedługo podamy o tym nowe informacje, bo wygląda na to, że intensywność zjawisk towarzyszących burzom okaże się wyższa niż we wtorek.
Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB