Nawałnice na południu. Potężne ulewy zalewają miasta. Niż przełamie antycyklon i burze pojawią się w Polsce

Od wielu dni obserwujemy zupełnie różną pogodę w różnych częściach Europy. Podczas gry w pasie od Wysp Brytyjskich po naszą część Europy pogoda jest bardzo spokojna, na południu kontynentu występują silne burze. Z groźnymi zjawiskami pogodowymi zmagają się zwłaszcza mieszkańcy różnych regionów Włoch. We wpisie opiszę kilka przypadków najgroźniejszych nawałnic z południa. Zerkniemy również na prognozy dla Polski, ponieważ i nas również w nadchodzącym tygodniu pogoda będzie niestabilna.

Burze na południu, spokój w centrum Europy. Dlaczego?

Od wielu dni mamy do czynienia z blokadą wyżową w naszej części kontynentu. Obszar wysokiego ciśnienia rozciąga się od Wysp Brytyjskich po Polskę i Ukrainę. Na tym obszarze Europy jest bardzo spokojnie, a pogoda przynosi mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba.

Blokada wyżowa powoduje, że burze na południu są intensyywne
Spokój w naszym regionie, burze i nawałnice na południu. Blokada wyżowa

Wyże zablokowały cyrkulację zachodnią w naszym regionie. Niebezpieczna sytuacja panuje jednak na południu Europy, gdzie raz po raz nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego przechodzą niże. Ośrodki niżowe zostały blokowane są od północy przez wspomniane wyże, przez co „więzione są” w regionie Włoch do momentu wypełnienia się. A gdy dany niż zaczyna tracić na aktywności (wypełniać się), to z zachodu, przez Morze Śródziemne dociera kolejny aktywny niż przynosząc kolejne burze i ulewy. I tak od wielu dni. Sprawdzaj prognozę pogody dla Polski.

Nawałnice i ulewy dają się we znaki we Włoszech

Praktycznie każdej doby w mediach słychać, że kolejne burze przyniosły szkody na południu Europy. Głównym zagrożeniem są przede wszystkim ulewne, nawalne opady deszczu. Burze na południu poruszają się przy bardzo małym przepływie powietrza, dlatego nad jednym obszarze nawalne opady występują bardzo długo.

Powoduje to oczywiście powodzie błyskawiczne. Całe miasta znajdują się pod wodą. Burze i ulewne opady deszczu niszczą również pola i plantacje. Woda dosłownie zmywa wszystko co znajduje się na jej drodze. W przeciągu kilkunastu minut droga potrafi zmienić się w rwący potok choćby tak jak na poniższym filmiku, który nagrany został wczorajszego dnia na Sardynii.

Powodzie błyskawiczne w miastach są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Powyżej napisałem, że burze zabierają wszystko co znajduje się na ich drodze. Niestety dotyczy to również ludzi. Szczęśliwie nie doszukałem się na ten moment informacji na temat ofiar śmiertelnych, jednak przypadki jak ten poniżej pokazują, że rwące ulicami miast i miasteczek potoki powstałe po silnych burzach potrafią być bardzo groźne.

Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że głównemu bohaterowi powyższego nagrania udało się wstać na nogi i uciec z nurtu, który porwał go w dół miasta rwącym potokiem (podziwiam za trzymanie parasola w ręku do ostatnich chwil nagrania). Kolejne dni nie zmienią zbyt wiele w pogodzie na południu Europy. Nad Włochami i Bałkanami przetaczały będą się kolejne burze. Niektóre ze zjawisk będą niosły bardzo groźne zjawiska pogodowe.

Burze możliwe będą również w Polsce

Do pewnych zmian w pogodzie dojdzie również w naszym regionie. Okazuje się, że jeden z aktywnych niżów z południa kontynentu przełamie blokadę wyżową i wedrze się nad terytorium Polski przynosząc burze i opady w części kraju. Spójrzmy jak widzą to modele numeryczne.

Niż dotrze do Polski. Pojawią się burze

Powyżej animacja prognoza opadów dla Polski wyliczona przez model GFS. Po spokojnej i bardzo pogodnej niedzieli, do kraju z południa zacznie wkraczać zachmurzenie związane z opisywanym niżem. Burze, lokalnie dość intensywne możliwe będą w Polsce w poniedziałek, wtorek i w środę. Największe ryzyko wystąpienia bardziej gwałtownych zjawisk pogodowych prognozujemy w południowej i wschodniej części Polski. Oczywiście każdego dnia przygotujemy dla Was odpowiednie prognozy dzienne, w których zawrzemy szczegółowe informacje odnośnie burz, jakie pojawiały będą się w Polsce danego dnia. Przypominam, że burze śledzić można również w naszej zakładce z radarem opadów. Ja osobiście cieszę się, że pogoda w części kraju na krótki okres ulegnie zmianie. Zjawiska burzowe nie będą niszcząco groźne, a deszcz w kraju i regionie przyda się na pewno.