Burze, upały i systemy frontów atmosferycznych. Dynamiczna pogoda w Europie

Pogoda w Europie 3 maja będzie bardzo zróżnicowana. Od układu OMEGA, który przyniesie upały w Europie zachodniej, po system frontów atmosferycznych, który przyniesie silne burze na wschodzie kontynentu. Polska znajdzie się w regionie, który dostawać się zacznie pod wpływ ośrodka wyżowego, lecz zanim to nastąpi u nas też możliwe są burze.

Zacznijmy od Europy Zachodniej, gdzie od dziś rozpoczyna się wzmożony napływ zwrotnikowego, gorącego powietrza z południa. Skutkowało to będzie tym, że już podczas dzisiejszego dnia do Hiszpanii nadciągnie upał. Temperatury na Półwyspie Iberyjskim dzisiaj i w kolejnych dniach przekraczały będą 30 stopni.

Ciepło również na południu Europy. 27 stopni zanotujemy na południu Francji. 24 stopnie Celsjusza wskażą termometry we Włoszech, Grecji i na południu Turcji. W Europie Centralnej dzisiejszy dzień również przyniesie miłe, wiosenne temperatury. 17 stopni wskażą termometry w Niemczech i Polsce. Najcieplej w tym regionie Europy będzie wzdłuż strefy frontu atmosferycznego. Zachodnia Rosja, Ukraina, Mołdawia, czy Bułgaria. W tych krajach w dniu dzisiejszym powyżej 20 stopni, a po południu możliwe są gwałtowne burze.

To będzie bardzo spokojny dzień w Europie jeśli chodzi o wiatr. Wiatr będzie wiał mocniej w przypadku wystąpienia zjawisk burzowych. Jednak poza burzami wiało będzie co najwyżej umiarkowanie. Silniejsza strefa wiatru widoczna jest na zachód od Półwyspu Iberyjskiego. To głęboki niż baryczny, którego fronty atmosferyczne mogą namieszać na Półwyspie Iberyjskim pod koniec nadchodzącego tygodnia. Wtedy to fronty mogły by w bardzo dynamiczny sposób wypychać z Hiszpanii upalne, gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wiązałoby się to z silnymi, wręcz niszczącymi burzami. O tym jednak pisali będziemy w dalszej części nadchodzącego tygodnia.