Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze w formie training storms tworzą się nad Polską w obrębie niżu, lokalnie może padać gradW środę Polska znajduje się pod wpływem niżu „AXEL” z centrum nad Ziemią Świętokrzyską. Jest on bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych. Chmury poruszają się w obrębie układu niskiego ciśnienia przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

W kolejnych godzinach niż ten znad województwa świętokrzyskiego przemieści się nad Podkarpacie, gdzie dalej ma się wypełniać. Po zachodniej stronie niżu występuje silna zbieżność wiatru, na której tworzą się burze.

Significant IMGW-PIB z dnia 22 maja 2019 r. godzina 18 UTC

Dane radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych IMGW-PIB. widać, że przelotnie i lokalnie pada niemal w całym kraju

Silna struktura w formie training storms przemieszcza się od południowej części województwa wielkopolskiego po Opolszczyznę. Lokalnie możliwy jest grad, ulewy powodujący podtopienia. Notowana jest też duża aktywność elektryczna.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Burze utrzymają się nawet do późnego wieczora nad Polską. Najgroźniejsze mają być na zachodzie i południowym-zachodzie kraju.

Prognozowany zasięg najgroźniejszych burz w środę według IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz